Téves állítások jelentek meg a sajtóban a napokban. A szaktárca reakciója cáfolja, hogy jövőre csökkenne az egészségügyre fordítandó összeg. Közleményük szerint a jövő évi költségvetés tervezetében az egészségügyi ágazat kiadásaira összesen 3919,3 milliárd forint áll rendelkezésre, azaz 280,5 milliárd forinttal több, mint a 2025. évi költségvetésben. Ez az összeg több mint háromszorosa annak, mint amennyit az utolsó baloldali kormány által benyújtott költségvetési törvényjavaslat biztosított az egészségügyre. A kormány célja tehát továbbra is az, hogy megerősítse a közfinanszírozott egészségügyi ellátást.
A félreértés egyik oka a költségvetés összetett szerkezete, ami miatt az ágazati források több helyről érkeznek, nem kizárólag egy soron szerepelnek.
A nyilvánosságban megjelent téves híresztelésekkel szemben az egészségügyre fordított források mértéke egyértelműen nő, 3919,3 milliárd forint áll rendelkezésre. Emlékeztetnek, az egészségügyben az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb béremelési programját hajtotta végre a kormány, amelynek eredményeképpen az orvosok és az ápolók bére is többszörösére nőtt 2010 óta. 2026-ban az összevont szakellátás előirányzaton a magasabb színvonalú betegellátás érdekében 168,8 milliárd forinttal terveztek magasabb forrást, az egészségügyi szolgáltatók kiegészítő finanszírozásként 80,0 milliárd forinttal kapnak majd többet, míg a gyógyszertámogatásokra és a nagy értékű gyógyszer-finanszírozásra is 46,9 milliárd forinttal fordít többet a kormány.
Hangsúlyozzák,
a hivatkozott előirányzat csökkenése nem forráskivonást jelent, hanem az Egészségbiztosítási Alap kiadásainak a szociális hozzájárulási adón keresztül történő, növekvő finanszírozását.
A törvényjavaslat alapján a szociális hozzájárulási adóból az Egészségbiztosítási Alapot megillető rész 13,04 százalékról 17,19 százalékra nő, ami 182,5 milliárd forint többletet jelent.
A Világgazdaság korábban megíta: félreérthettek valamit a Költségvetési Tanács véleményéből bizonyos sajtóorgánumok, amikor a testület az egészségbiztosítási alap kiadásait kevesellte. Közleményében Horváth Gábor, a tanács alelnöke cáfolta azokat az állításokat, hogy jövőre kevesebbet fordítana a kormány egészségügyre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.