Horvátországban az éves inflációs ráta 3,7 százalékra nőtt júniusban, ami négy hónapja a legmagasabb érték, és meghaladja az előző havi 3,5 százalékot – derül ki a horvát statisztikai hivatal előzetes adataiból.
Az árak főleg az energia (3 százalék), az élelmiszerek, italok és dohánytermékek (5,2 százalék), valamint a szolgáltatások (6,7 százalék) területén emelkedtek. Havi szinten a fogyasztói árak 0,3 százalékkal nőttek, ami megegyezik az előző hónap értékével.
Az inflációs nyomás újbóli erősödésének okait a szolgáltatási szektorban kell keresni, ahol a 6,7 százalékos éves ráta 2023 novembere óta a legmagasabb értéket érte el. A Raiffeisen elemzői szerint a pénzromlás várhatóan fokozatosan lassul, és az utolsó negyedévre megközelíti a 2 százalékot.
Ugyanakkor az erős belföldi és külső kereslet, valamint az adminisztratív tényezők – például a magasabb jövedéki adók vagy az energiatámogatások és árplafonok változásai – árfelhajtó hatással járhatnak. Emiatt a vállalat szakértői leszögezik: az év eleji várakozásokkal ellentétben jókora a kockázata annak, hogy Horvátország éves inflációs rátája idén kissé magasabb lesz, mint tavaly.
Besokalltak a magyarok az Adriától, ismét a Balatont választják Horvátország helyett – ez áll a háttérben
Erős lehet az idei nyár a Balatonon, ám korántsem elégedettek a vendéglátósok, akik idén a túlélésre játszanak. Az viszont kedvező hír, hogy egyre több olyan magyar turista van, aki a magyar tengert választja a horvát tengerpart és az Adria helyett. Nem véletlenül: Horvátországban ugyanis nagyon jelentős drágulás volt az utóbbi években, emiatt már kevésbé vonzó célpontnak számít a külföldiek körében.
Fontos megemlíteni, hogy Horvátországban az infláció elleni küzdelem részeként több lépcsőben vezettek be árstopokat, amelyek főként alapvető élelmiszerekre, higiéniai termékekre és egyéb mindennapi szükségletekre vonatkoznak. 2025 februárjától 70 termék árát korlátozzák, beleértve például a túrót, vajat, diót, aszalt szilvát, ecetet, lekvárt, kávét, teát, fagyasztott hekket, sárgarépát, babot, citromot és almát is.
Az árstop bevezetése mellett a horvát kormány csökkentette az árstopos termékek áfáját 26 százalékról 5 százalékra. További intézkedésként 2025 májusától a kiskereskedőknek naponta frissíteniük kell az árakat digitális formában, hogy az árak valós időben összehasonlíthatók legyenek.
Van még egy oka, hogy úgy érezzük, mélyebbre kell nyitnunk a pénztárcánkat: a forint lekörözi a régiós devizákat az idén, de nem tudta teljesen behozni a dollár őszi ralijának negatív hatását, ami az euró ellenében is gyengítette. Még most, a 400-as vonal erősebb oldalán kereskedve is majdnem 3 százalékkal gyengébb az euróval szemben, mint egy éve. Ehhez adódik még a horvát infláció.
De május végi adatok szerint nemcsak a saját devizájukat használó országok látogatói – csehek, lengyelek, magyarok – száma esett vissza, hanem az eurót használó németek és osztrákok száma is, így ez már egyértelműen a drágulás számlájára írható.
Ismét bővült az online árfigyelő – több mint ötezer termék árát lehet összevetni
Immár háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az árfigyelőben. A napra pontosan két évvel ezelőtt elindult online árfigyelő rendszer újabb 42 termékkategóriával bővült. A GVH által működtetett oldalon már 142 termékkategóriában hasonlíthatják össze az árakat a vásárlók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.