A szocialista technológiával készült paneltelepek megalkotói sablonalapú betonkockákba költöztettek mindenkit, a faluról jött, addig mezőgazdaságból élő parasztembert és a többdiplomás, állami intézményben dolgozó családfőt is.
A pártvezetés 1965 és 1970 közt összesen hét házgyár üzembe helyezését tűzte ki célul, közülük három Budapesten, négy pedig vidéken (Győr, Miskolc, Szeged, Debrecen) ontotta magából a vasbeton elemeket. Az ezt követő évtizedben a házgyárak elképesztő ütemben biztosították a tömegtermelést, gyakran tíz évre előre lekötött kapacitással.
Az akkoriban még ipari csodának számító, ingerszegény lakótelepek később rengeteg kritikát kaptak a szociológusoktól és városépítészektől egyaránt.
A panelek építésekor úgy számoltak, hogy a szerkezeteknek a felhasznált anyagoknak és megoldásoknak köszönhetően 70 év lehet az élettartamuk, a szakértők azonban ma már úgy vélik, hogy ezek az épületek 100-120 évig is bírhatják majd, vagyis 2060-ig vagy akár 2080-ig is tökéletesen el tudják látni a funkciójukat.
Kattintson az Origo oldalára, ahol további izgalmas fotókat mutatunk az egykori építkezésekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.