BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ki térdel a kukoricára

Soha nem látott feszültség alakult ki Magyarország és az Európai Unió között a kukorica általunk bevezetett exportstopja miatt. A helyzet komolyságát mutatja, hogy nyilvános agrárügyben még nem lépett fel velünk szemben ennyire keményen az unió a társulási megállapodás megkötése óta. Intő jel ez azok számára, akik a kukoricaügyet igyekeznek elbagatellizálni.

Ráadásul teljes mértékben igaza van az EU-nak, amikor nem fogadja el a kiviteli tilalomról szóló (utólagos) magyar indoklásokat. Illetve nem is az a kérdés, hogy az EU kifogásai jogosak-e vagy sen, hanem az, miért hagyott Magyarország az unió számára óriási támadási felülelet az exportstop elrendelése kapcsán.
A kormány az agrártárca nyomására azért adott felhatalmazást a tilalom bevezetésére, mert az FVM a betakarítási adatokra hivatkozva súlyos hiányhelyzetet mutatott be. De a tiltó rendelkezés még ki sem került a nyomdából, amikor Tamás Károly, az FVM államtitkára már félmillió tonnás árutöbbletről beszélt a belföldi igényekhez képest.
Ne higgye senki, hogy Brüsszel nem figyeli árgus szemmel, mi jelenik meg a magyar sajtóban agrárügyekben (is). Mi történt ugyanakkor e hét elején a mezőgazdasági bizottságban? Torgyán József agrárminiszter újra telekürtölt ország-világot azzal, hogy az FVM 5,1 millió tonnás kukoricaterméssel számol (ami Tamás államtitkár korábbi tájékoztatója szerint megfelel a legalább félmillió tonnás többletnek).
Torgyán harsány kijelentése még nagyobb kommunikációs hiba volt akkor, amikor már tudni lehetett, hogy az EU vitatja a magyar intézkedést, sőt retorziókat is fontolgat. Csoda-e, hogy ilyen előzmények után a brüsszeli bizottság szerdán elutasította a stop melletti magyar érveléseket, és válaszlépésként kilátásba helyezte a jövő évi borexporthoz beígért uniós vámmentesség visszavonását, ha Magyarország kukoricaügyben nem változtat álláspontján?
Mire ez az FVM-es pökhendiség és erőfitogtatás, ha az EU-ról van szó? Nem kellett volna inkább bölcsen hallgatniuk az "agrárdiplomácia nagymestereinek", ha már nemzetközi szempontból is kényes intézkedést hoznak? Az igazság az, hogy most is fordítva sült el az agrárvezetés szokásos sikerpropagandája. Torgyánék úgy képzelhették: az agrárcsoda akkor teljes, ha ők az elhatározott exporttiltás ellenére is büszkén deklarálják, hogy "az FVM-es erőfeszítések eredményeként" legalább 5,1 millió tonna kukorica terem. Fogalmuk sem volt arról, hogy nyilatkozataik mennyire árthatnak, és milyen komoly diplomáciai feladatot adnak a Külügyminisztérium szakértőinek.
Ha azt vesszük alapul, hogy nálunk árufelesleg van, az FVM-vezetést más vádak is érhetik. Az exportstop lényege ugyanis, hogy a kereskedők "vis maiorra" hivatkozva következmények nélkül elállhatnak üzleteiktől. Ha azonban áruhiány nincs, felmerülhet a gyanú, hogy a tárca olyan kereskedői lobbicsoportoknak kedvezett, akik valamilyen okból nem tudták (nem akarták) teljesíteni megállapodásaikat. Mindeközben az exportálni szándékozó társaságoknak veszteséget okoz(ott) a minisztérium.
Bár most a hírek szerint Magyarország minden eddiginél nagyobb éves hazai kukoricaigényt próbál bebizonyítani az EU-nak, nem lehetnek illúzióink afelől, hogy az unió az ügyben továbbra is kemény lesz. Vélhetően engednünk kell majd, de a bor esetében így is csaknem bizonyos, hogy a vétlen ágazat januártól tisztázatlan ideig elveszíti uniós vámmentességét, ami csaknem 2 milliárd forint éves vámteher-növekedést jelenthet és exportüzletek meghiúsulásához vezethet.
Vajon vállalja-e valaki a felelősséget a károkért és az elfajuló EU-s konfliktusért? Normálisan működő kormányban az elhibázott ügy fejeket követelne. Az FVM-ben mi következik?

Hazafi László-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.