BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Világgazdaság a támadás után

Az Egyesült Államokat ért barbár támadás után a világ más lett. Teljes ugyanakkor a bizonytalanság, hogy a változások hol, milyen erősséggel és milyen késleltetésekkel jelentkeznek majd. Semmilyen közgazdasági eszközzel fel nem mérhető a mintegy 7000 ember elvesztésén, a rokonok és a hozzátartozók fájdalmán, továbbá az emberiség jobbik felének iszonyatán túl a terrortámadás okozta gazdasági kár. Egy tény: az amerikai gazdaság teljesítőképességéhez képest a sokk nem igazán jelentős, még akkor sem számottevő, ha az események kapcsán bekövetkezett termelési és forgalmi kieséseket is beszámítjuk.
A közvetlen és rövid távú teljes gazdasági hatásokat a szakértői becslések az USA GDP-jének 0,3-0,5 százalékára teszik. Már az eddigi fejlemények is jelentős veszteségeket okoztak világszerte egyebek között a légi közlekedésnek, a biztosítóknak és az idegenforgalomnak. Ismerve azonban a "helyreállítási periódusok" növekedési természetét, a közvetlen és rövid távú hatások néhány hónapon belül kigazdálkodhatók, sőt bizonyos felhajtóerők -- például a keresletnövekedés, a nemzeti büszkeség erősödése és az elszántság -- akár a jelenlegi dekonjunktúra gyorsabb megfordulását is eredményezheti.
Félreértés ne essék, nem a terrorcselekmény kárait kívánom ezzel negligálni, hanem inkább azt, hogy az igazi gazdasági hatások nem elsősorban a szörnyű támadás okozta anyagi kárral és az ezekhez kapcsolódó különféle veszteségekkel kapcsolatosak. A bekövetkezett terrorcselekmény hatásai mind az USA belgazdasági, mind a globális következményeket tekintve egyrészt a várható amerikai reagálás kiterjedtségétől és tartósságától függ majd, másrészt az események által kiváltott szubjektív megítélésektől, fogyasztói reagálásoktól.
Valószínűnek tűnik, hogy a visszavágás a terrorcselekmény eddig szokatlan méretéhez igazodik, és háborús jelleget ölt. Ez következik az USA nagyhatalmi pozíciójából, a lakosság nemzeti érzéseinek felkorbácsolásából és -- ki nem mondva -- a katonai komplexum érdekeiből is. A háborús jellegű válaszlépés, függetlenül attól, hogy nem hagyományos és nem nagy kiterjedésű lesz, kiválthatja azokat a gazdasági hatásokat, amelyek összességében negatív következményekkel járnak. Ennek megfelelően alighanem jelentős átrendeződés zajlik le a fejlesztési források újraelosztásában, valamennyi ország erősíti védelmi képességét és biztonsági rendszerét, amely a növekedési ütemekben érzékelhető változást nem feltétlenül okoz, de az érintett gazdaságok produktív termelési alapjait gyengíti, általában csökkenti a jóléti célzatú felhasználásokat.
A háborús jellegű visszavágás leginkább kedvezőtlen hatása a világgazdaságra és az egyes meghatározó régiókra a bizalom, a kiszámíthatóság, a partnerség megrendülésével, a különböző, eddig is szemben álló társadalmi és politikai erők közötti feszültségek éleződéséből, a komparatív előnyök gyengébb kiaknázásából adódhatnak. A "new war" mindenképpen negatív következményekkel jár a világgazdaság valamennyi szereplőjére, de kiváltképpen a fejlődés perifériáján mozgó országok számára. A stratégiai termékek felértékelődnek -- például az energiaszektor, az informatikai vállalkozások --, a normális gazdálkodáshoz szükséges készletekhez képest jelentős többleteket kell felhalmozni, a k+f eredmények áramlása a világban és a fogyasztói szférában gyengülni fog. A háborúval tarkított hidegháborús helyzet ma még nehezen kiszámítható mértékben és módon vetné vissza a lehetséges és kívánatos kooperációs rendszereket, például a beszállításra specializálódott cégeket.
Mindezekre tekintettel gazdasági szempontból olyan amerikai reakció lenne kívánatos, amely az elkövetők és támogatóik jogos megbüntetésére koncentrál. Az erő pozíciójából tanúsított nagylelkűség, a nagyhatalmi helyzetben érvényesíthető méltányos büntetés nemcsak a kedvezőtlen gazdasági hatásokat gyengítené, hanem az USA presztízsét is javítaná a világ számos térségében. Egy ilyen hozzáállás a konfliktus kezelését időben és térben leszűkítené, így a rövid távú gazdasági hatások is gyengülnének, sőt középtávon a világgazdaságban új növekedési tényezőket szabadíthatna fel.
A jogos visszavágás mértékének, irányultságának megválasztásától függően a gazdasági hatások igen széles sávban változhatnak, de nem elsősorban a közvetlen gazdasági módosulások adják a várható helyzet tényleges történéseit. A modern gazdaságban a nem anyagi jellegű, szubjektív termelési tényezőknek igen fontos szerepük van, tehát a bekövetkezett terrortámadás leglényegesebb és legnehezebben megválaszolható kérdése, hogy hol, milyen mértékben és módon változnak meg a termelés egész rendszerét érintő szubjektív tényezők. Döntően arról van szó -- mindenekelőtt az USA-ban --, hogy az egyéni értékrendszer, a fogyasztási magatartások és a jövőt illető várakozások, a társadalommal szembeni elvárások módosulnak-e a biztonságérzet alapos megrendülése következtében. Külön kérdés, a módosulások mennyire lesznek tartósak és korszakosak ahhoz, hogy a gazdasági szereplők magatartásainak átalakulása határozott és tömeges legyen. Itt kiemelendő például a lakosság megtakarítási hajlandóságának esetleges drasztikus változása. E tényezők a gazdasági tevékenységekre gyakorolt hatásának számszerűsítése meglehetősen reménytelen, de a jövőbeni gazdasági fejlemények jellegét ezek befolyásolhatják. Az azonban valószínűsíthető, hogy a szubjektív tényezők által leginkább érintett tevékenységek -- tőzsdék, árfolyamok, tőkeáramlás, idegenforgalom, biztosítási piac és a globális, valamint az egyéni biztonsággal összefüggő szolgáltatások -- új megvilágításba kerülnek.
Magyarországi következményekkel -- azon túl, hogy a tőzsdék, árfolyamok hisztérikusan reagáltak -- nem igazán kell számolni. Ugyanakkor a terrorcselekmény, mint igazán jelentős világpolitikai esemény, közvetetten és jelentősen módosíthatja az ilyen szempontból különösen érzékeny monetáris szféra különböző elemeit, a magyar gazdaság külső növekedési feltételeit, mint például az energiabeszerzést és az energiaárak várható alakulását. Külön probléma, hogy az utóbbi 2-3 hónapban a világgazdasági dekonjunktúra elérte a magyar gazdaságot is: az ipari termelés bővülése alig harmada, az exportnövekedés üteme pedig fele a tavalyinak. A forint árfolyamának megindult erősödése a terrorcselekmények után megállt, és rendkívül bizonytalanná váltak a pénzpiacok. Kicsit minden képlékennyé vált, és a kiszámíthatóság jelentős gyengülése általában a kevésbé fejlett országokra jelent veszélyeket.
Amennyiben az amerikai visszavágás nem háborús jellegű lenne, akkor néhány ágazat (közlekedés, idegenforgalom) vagy néhány növekedési tényező (a védelem- és a biztonságipar) előtérbe kerülésén túl drámai átrendeződésre nem számíthatunk. Pontosabban: a terrortámadás után jelentkező új gazdasági helyzet kedvezőtlen hatása a magyar gazdaságra valószínűleg nem lesz olyan nagyságú és intenzitású, amelyet átgondolt és a realitásokkal kellően számoló gazdaságpolitikai lépésekkel ne lehetne jelentősen tompítani. Igaz, az ilyen árnyalt hazai gazdaságpolitika ez ideig is hiányzott, és kérdés, hogy a sok vonatkozásban módosuló, sok bizonytalanságot hordozó világgazdaságban egy sikeres gazdaságpolitika megfogalmazásához és érvényesítéséhez megvannak-e a politikai és társadalmi belső feltételek.
A SZERZŐ A GKI GAZDASÁGKUTATÓ RT. ÜGYVEZETŐ IGAZGATÓJA

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.