BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkennek a reálbérek Japánban

Márciusban majdnem két éve nem tapasztalható mértékben csökkentek a reálbérek Japánban, ami megnehezíti Abe Sindzó kormányfő gazdaságélénkítési terveinek a megvalósulását.

Japánban a vártnál nagyobb mértékben esett vissza a háztartások fogyasztása és az előre jelzettnél lassabban növekedett az alapvető fogyasztási cikkek ára márciusban. A bérek az inflációhoz igazítva 0,8 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest, ami a munkaügyi minisztérium szerint a legnagyobb visszaesés 2015 júniusa óta. A munkabérek nominális értékben 0,4 százalékkal csökkentek éves bázison, ami szintén a legnagyobb arányú visszaesés ebben az időszakban. A Reuters szerint az adatok alátámasztják, hogy mennyire sebezhető a japán gazdaság erőre kapása, és rossz hírt jelentenek a kormányfő, Abe Sindzó számára is, aki a fogyasztás bővülésével, a befektetések és a termelés növelésével szeretné fenntartható növekedési pályára állítani a világ harmadik legnagyobb gazdaságát, és ezért folyamatosan arra biztatja a munkaadókat, hogy emeljék a béreket.

A bérek emelkedése egy éve még jelentős is volt: 2016 márciusában a reálbérek 1,6 százalékkal emelkedtek, azóta azonban megváltozott a trend, de tíz hónapja most csökkentek először a nominális bérek – emlékeztetett a Kiodo hírügynökség.

A munkaadók a munkaerőhiány ellenére vonakodnak bért emelni,

a Reuters felmérése szerint a vállalatok többsége a tavalyinál lassabb mértékű emelést tervez. Az alapbérek tavaly május óta először csökkentek, éves szinten 0,1 százalékkal, a vállalati aktivitást jelző túlórabér pedig az egy évvel ezelőttihez viszonyítva 1,7 százalékkal alacsonyabb. A rendkívüli jövedelmeknél – például bónuszoknál – még nagyobb, éves szinten 3,6 százalékos a csökkenés. Mivel azonban a bónuszok általában csekély összegűek, esetükben a kisebb összegű csökkenés is jelentős százalékos változást jelent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.