BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpörgött a gazdaság az elemzők szerint

Több fontos makroadat is érkezik a héten a magyar gazdasággal kapcsolatban, de legalább ennyire sűrű a nemzetközi makronaptár is.

A hét első napján kínai adatokra figyelhetünk, az Egyesült Államokban pedig a New York-i Fed teszi közzé a feldolgozóipari indexét. Kedden a GDP-k jutnak főszerephez, a hazai mellett a szomszédos országok, illetve az eurózóna gazdaságainak teljesítményéről kaphatunk képet.

Az elemzők többsége úgy számol, hogy a magyar GDP-növekedés jelentősen gyorsulhatott 2017 első negyedévében. A várakozások szerint a 2016. negyedik negyedéves 1,6 százalék után 2017 első három hónapjában 3,5 százalék közelébe gyorsulhatott a magyar gazdaság növekedési üteme – véli Eppich Győző, az OTP bank makroelemzője. Ebben jelentős szerepe volt az építőipari termelés látványos, az előző negyedévhez képest 8 százalékos fellendülésének. A lendületet az EU-s pénzekhez kötődő beruházások adták, de a magánszektor építési jellegű beruházásai is gyorsultak – elég, ha csak a lakáspiaci fellendülésre gondolunk. A fogyasztás az év elején talán nem alakult olyan erősen, mint a bérnövekedés alapján várni lehetett, de a márciusi kiskereskedelmi forgalmi statisztikák már bizakodásra adnak okot. Az idei év egészére 3,9 százalékos növekedést várunk, amely mögött az elsődleges húzóerőt az állami és ingatlanpiaci beruházások, valamint a lakossági fogyasztás erősödése jelentik majd – tette hozzá a szakártő.

Az eurózóna gazdasági teljesítménye mellett fontos lesz látni, hogy hogyan alakult az infláció, és mit jelez előre a bizalmi index.

Módos Dániel, az OTP elemzője felhívja a figyelmet, hogy 2016 végén, illetve 2017 elején több elemző is az euróövezet körüli kockázatok és a lassú növekedés, valamint a krónikusan alacsony infláció miatt aggódott. Részben ez volt az oka annak, hogy az Európai Központi Bank (EKB) meghosszabbította tavaly ősszel az eszközvásárlási programját újabb 9 hónappal (2017 végéig). Mára azonban érdemben csökkentek az euróövezet növekedésével kapcsolatos aggodalmak. Az idei évi növekedésre vonatkozó várakozások nagyot emelkedtek január óta. Németországban például 1,3-ről 1,6 százalékra, Franciaországban 1,2-ről 1,4-re, Spanyolországban 2,1-ről 2,7 százalékra. A növekedési kilátások javulását a ZEW és az IFO gazdasági hangulat-index már 2016 őszétől előrevetítette. A két index lényegében 2016 óta folyamatos emelkedést mutat, és a várakozások további emelkedést jeleznek.

A növekedési kilátások javulásának oka Módos Dániel szerint az, hogy az eddig lezajlott európai választásokon kivétel nélkül EU-párti politikusok győztek, valamint az inflációt hosszú idő után a piaci szolgáltatások áremelkedése (is) hajtja. A kedvező fejlemények hatására a várakozások szerint az EKB akár a korábban vártnál hamarabb vagy agresszívebb ütemben kezdheti el leépíteni eszközvásárlási programját, illetve a negatív betéti kamatot a pozitív tartomány felé közelíteni. Ez azonban legkorábban 2018 első felében lehet esedékes. Amennyiben a ZEW gazdaságihangulat-index a várakozásoknak megfelelően alakul, az megerősíti az idei évre várt kedvezőbb növekedést, ami pedig erősítheti az eurót a dollárral szemben – jósolja az elemző.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.