BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kiberbiztosítás az új aranybánya

2020-ra tízmilliárd dolláros üzletté válhat a kibertámadások elleni biztosítás. A biztosítóknak nem is jöhetett volna jobbkor a piac felfutása.

A hackertámadások súlyos pénzügyi veszteséget okozhatnak a cégeknek, nem csoda, hogy egyre többen akarnak biztosítást kötni a károk elhárítására. A biztosítókat pedig vonzza a becslések szerint 2020-ra 10 milliárd dollárosra duzzadó piac – írja a Bloom­berg. A hírügynökség szerint az Allianz SE és a Beazley Plc. is azok között van, amelyek az egyik legbiztatóbb növekedési területnek tekintik a kiberbiztosítási üzletet, ahol várakozásaik szerint a következő négy év során megháromszorozódhatnak a bevételeik.

A lehetőség nem is jöhetne jobbkor a biztosítóknak, amelyek – főként a lassú gazdasági növekedés és a természeti csapások miatt – nehézségekkel szembesülnek a hagyományos területeken. A bevételeik tavaly stagnáltak Európában, jövőre pedig csupán 1,3 százalékos növekedést prognosztizál a Munich Re. A cég számításai szerint ugyanakkor a kiberbiztosítási díjbevételek a jelenlegi évi 3,4 milliárd dollárról 8,5-10 milliárd dollárra emelkedhetnek 2020-ra. A növekedést pedig tovább segítheti a jövőre életbe lépő európai uniós szabályozás, amely megköveteli a vállalatoktól, hogy jelentsék a kibertámadásokat.

Kisebb hackertámadások már korábban is történtek. 2016 volt az áttörés éve, amikor olyan nagy port felkavaró események történtek, mint például az amerikai Demokrata Párt szervereinek feltörése vagy a szvasztika-hack. Tavaly 50 százalékkal nőtt a zsarolóvírus-támadások száma is, és egyre gyakoribb, hogy a bűnözők nem személyeket, hanem szervezeteket és cégeket – leggyakrabban kormányzati intézményeket, egészségügyi és pénzügyi szolgáltatókat – támadnak meg.

Minél nagyobb károkat okoznak a támadások, annál nehezebb feladatot jelent a biztosítóknak, hogy megszabják a mindkét fél számára elfogadható árakat, és meghatározzák, hogy mire terjedjen ki a biztosítás. A biztosítók egyelőre igyekeznek nem vállalni túlságosan nagy kockázatot. A Munich Rénél és a Beazley-nél ügyfelenként 100 millió dollár a felső határ, ebből mindkét cég 50-50 milliót vállal magára. A többi biztosítónál is 5–100 millió dollár között mozog a kifizethető összeg.

Óvatosságra készteti a biztosítókat az is, hogy a természeti katasztrófákkal ellentétben előre megjósolhatatlan, milyen gyakran és mekkora kárt okozhatnak a kibertámadások, például egy világszerte elterjesztett vírus. Egyelőre az Egyesült Államok a legnagyobb piac, de rohamosan nő az érdeklődés Európában, Latin-Amerikában és Ázsiában is. A kereslettel együtt emelkednek a biztosítási díjak is: az Egyesült Államokban két és fél éve folyamatosan nőnek az árak, miközben a legtöbb hagyományos biztosításnál a díjcsökkenés a jellemző.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.