BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kisorsoltak sem mindig örülhetnek

Hétfőn megkezdhette az ügyfelek toborzását az első nemzeti otthonteremtési közösség. Az MNB arra figyelmeztet, hogy a tagság még nem biztosítja a lakáshoz jutást.

A Magyar Nemzeti Bank által kiadott engedély értelmében hétfőtől toborozhatja ügyfeleit a nemzeti otthonteremtési közösség (NOK) megbízható szervezőjeként áprilisban elismert Central NOK Szervező Zrt. A 100 millió forintos alaptőkével alakult, a Carion Holding Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. és a Poligrupo Holding Zrt. tulajdonában lévő társaság az engedély birtokában egy 120 hónapos és egy 180 hónapos futamidejű NOK-hoz történő csatlakozásra kereshet ügyfeleket.

A Magyar Nemzeti Bank a honlapján nemcsak arra figyelmeztet az új lakáspiaci instrumentummal kapcsolatban, hogy a tagok befizetéseit nem védi az Országos Betétbiztosítási Alap, hanem arra is, hogy adott esetben a lakásvásárlásra kisorsolt NOK-tag nem biztos, hogy megkapja lakásvásárlásához az igényelt összeget. A NOK szervezője ugyanis nemcsak a jelentkezéskor és a havi befizetések megkezdésekor, hanem a sorsolás (vagy licit) alapján történő kiválasztás után is átvilágítja az ügyfelet, s ekkor is dönthet úgy, hogy nem előlegezi meg számára a lakás megvásárlásához még hiányzó összeget. Az ily módon kizárt tag sem kapja vissza a NOK lejártánál hamarabb a befizetéseit.

A magyar pénzügyi életben a NOK-törvény az első, amely a taggá váló ügyfeleknek nemcsak azt írja elő, hogy megvásárolni kívánt új lakóingatlanra vagyonbiztosítást kössenek, hanem arról is rendelkezik, hogy az ügyfeleknek hitelfedezeti életbiztosítást is kell kötniük, s azt tagsági jogviszonyuk alatt folyamatosan fenn kell tartaniuk. A törvény szövege azonban pontatlan, hiszen az ügyfél halála esetén elvben a biztosítónak kellene belépnie, és helytállnia az elmaradt befizetésekért, ám a jogszabály 28. paragrafusa a kijelölt kedvezményezett vagy az örökös feladatává teszi, hogy vállalja a továbbiakban is a tagsági jogviszonyból eredő kötelezettségeket, vagyis a befizetéseket. Ráadásul a jogszabály a NOK-szervezőnek arra is lehetőséget ad, hogy a kedvezményezettet, illetve az örököst is megvizsgálja, hogy megfelel-e a jogszabályi és a közösség belső szabályzatában meghatározott feltételeknek. Ha a vizsgálat eredménye nem megfelelő, akkor a jogutódot is kizárhatja a rendszerből.

Jelentős költségek

Az ügyfeleknek több költséggel is számolniuk kell – derült ki Török Bélának, a Centrál NOK vezérigazgatójának a szavaiból. A Portfoliónak adott interjúban közölte, hogy egyszeri regisztrációs díjjal, amely a szerződéses érték 1 százaléka, szervezői havi díjjal, amely a szerződéses érték 0,1 százaléka (legfeljebb 20 ezer forint/hó) és a hitelfedezeti biztosítás havi díjával is számolni kell, ami a szerződéses összeg 0,02 százaléka. Ezeket az összegeket kilépés és kizárás esetén sem kapja vissza az ügyfél, illetve az örökös. Ezeken kívül számítani kell az ingatlan megvásárlásával kapcsolatos költségekre, földhivatali és közjegyzői díjra, valamint a lakásra kötött lakásbiztosítás díjára. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.