BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megugrott a CIG díjbevétele

Réssel nyitott a hajnalban közzétett negyedéves rekorderedmények hírére a CIG Pannónia, majd ahogy beleolvastak a jelentésbe a befektetők, csillapodott a kezdeti lelkesedés.

Az első negyedévében a CIG Pannónia csoport IFRS szerinti bruttó díjbevétele 6 milliárd 25 millió forint volt, ami 48 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi azonos időszak bevételét. Az egyes szegmensek díjbevételét tekintve azt látjuk, hogy 3,51 milliárd forintot a befektetéshez kötött életbiztosítások hoztak, melyekből 678 millió forintot tettek ki a nyugdíjbiztosítások. A hagyományos életbiztosítások bevétele 601 millió forint volt, s ennek 185 millió forintos szelete a nyugdíjbiztosítás. Az egészségbiztosítások bevétele 56 millió forint volt, a nem életbiztosítások bruttó díjbevétele pedig 2 milliárd 317 millió forint.

A csoport adózott eredménye az idei első negyedévben 2 milliárd 515 millió forint lett, ami nemcsak az előző év első negyedének 41 milliós eredményét múlta felül, de az egész 2016-os esztendő 724 milliós eredményét is. Az egy részvényre jutó eredmény 40,1 forint volt az idei első negyedben.

A kiugró negyedéves eredményben szerepet játszott az MKB Biztosítók akvizícióján keletkezett egyszeri eredmény, ami 2017. január 1-jén 3 milliárd 3 millió forint volt. A negyedéves beszámoló szerint az üzleti kombináció költsége és a felvásárlónak a felvásárolt valós értéken kimutatott eszközeiben, kötelezettségeiben és függő kötelezettségeiben megszerzett részesedése közötti negatív különbség a badwill (negatív cégérték), melyet az akvizíció időpontjában egy összegben számoltak el az eredmény javára. Az üzleti kombináció függő költségének összegét az első negyedév végén átértékelték az eredménnyel szemben, ennek hatása 180 millió forint nyereség.

Tovább árnyalja a képet, ha az egyes szegmensek adózott eredményét nézzük. Eszerint a CIG Pannónia adózott eredménye 210 millió forint volt, míg a CIG Emabit 80 millió forintot termelt. Ehhez képest az új életbiztosító vesztesége 18 millió forint, az új nem élet biztosító vesztesége pedig 269 millió forint volt. Látható, hogy a volt MKB Biztosítók még veszteséget termeltek az első negyedévben. Sőt, a jelentés szerint a menedzsment azzal számol, hogy a „felvásárolt társaságok a 2017-es év során végig veszteségesen fognak működni”.

Az első negyedévből nehéz messzemenő következtetéseket levonni, mert most is zajlik a társaság átalakítása, ami részint a megszerzett társaságok konszolidálását jelenti, részint pedig a profiltisztítást. Április elején kiderült, hogy nem tartják meg a Pannónia Általános Biztosítóba olvasztott, tavaly megszerzett MKB Általános Biztosító nem élet ágazatait. Ebben a szegmensben ugyanis önmagánál nagyobb „halat” kapott be a CIG, s várható volt, hogy az így felduzzasztott kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási, illetve társasház- és lakásbiztosítási állomány együttesen már felkeltheti valamelyik nagyobb piaci szereplő étvágyát. Nos, az Aegon Magyarország Általános Biztosító csapott le az ügyfelekre, jelenleg is a felügyeleti engedélyre várnak. Legalább ilyen fontos hír volt, hogy stratégiai együttműködési megállapodást kötött a CIG Pannónia Életbiztosító és az MKB Bank. Az együttműködés keretében az MKB értékesíti lakossági és vállalati ügyfelei számára a CIG Pannónia egyszeri és rendszeres díjas nyugdíj- és életbiztosítási termékeit, míg a CIG Pannónia biztosítási képviselői az MKB Bank termékeit is kínálják ügyfeleiknek. A nyitás után 220 forintig szaladt fel az árfolyam, délután azonban már csak 212 forintot adtak egy CIG-részvényért.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.