BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon húz a német gazdaság

Ahhoz képest, hogy Japán feldolgozóiparának lendülete féléves mélypontra lassult, az eurózóna és benne a német gazdaság egyes adatai történelmi rekordokhoz közelítenek. A második negyedévre készített előrejelzések alighanem túlságosan borúlátónak bizonyulnak.

Az IHS Markit kedden tette közzé előzetes májusi beszerzésimenedzser-indexeit (BMI), amelyek a német és a francia gazdaság, valamint a valutaövezet javuló teljesítményére utalnak. A német Ifo intézet hangulati indexe pedig 1991 óta a legmagasabb értéket érte el, jóval meghaladva az előrejelzéseket. A fogyasztás, a kereskedelem és a beruházás vezérli a növekedést. Ugyanez volt a helyzet az első negyedévben, amelyben a német statisztikai hivatal keddi közlése szerint 0,6 százalékkal, 2015 vége óta a legnagyobb ütemben bővült a német gazdaság.

A BMI mutató pontosan jelezte már a január–márciusi időszakban is a német gazdaság gyorsulását. Mint Trevor Balchin vezető közgazdász kifejtette, az 57,3-es szint, mely hat esztendeje a legmagasabb érték, azt sejteti, hogy a második negyedévben is legalább 0,6 százalékkal gyarapodhat a GDP, 2017 egészében pedig a vártnál többel, akár 2 százalékra gyorsulhat az ütem. A jó hír az, hogy a német mellett a francia index is hatéves rekordot döntött az 57,6-es értékkel, igaz, a növekedés motorjának a szolgáltatások bizonyultak. Az eurózóna egésze szintén tartja a hatéves csúcsnak számító, 56,8-es ütemet, ami arra utal, hogy az április–júniusi időszakban a valutaövezet is 0,6-0,7 százalékos, a prognózisoknál látványosabb iramot diktálhat.

A BMI-elemzés ugyanakkor arra utal, hogy nem erősödik az árnyomás az eurózónában, így Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke joggal érvelhet a mennyiségi lazítási program fenntartása mellett, bár Jens Weidman, a Bundesbank vezére már inkább arra célozgat, hogy a monetáris politika kissé szigorúbbá válhat az egyre jobb adatok fényében. Ezt a vonalat támogathatja Angela Merkel német kancellár is, aki az őszi választásra tekintettel a gyenge euró­ra panaszkodott, holott kedden a közös valuta árfolyama a dollárral szemben hathavi csúcsra kapaszkodott fel.

Ellentétben az európai helyzettel, az Egyesült Államokban már inflációs nyomást érzékel az IHS Markit felmérése, mely szerint a feldolgozóiparra és a szolgáltatásokra kiterjedő mutató élénkülésre utal májusban, s az igen gyenge, 0,2 (évesítve 0,7) százalékos bővülést hozó első negyedév után a másodikban már 0,4 (éves alapon 1,5) százalékos ütemre válthatott a gazdaság. Így a jegybank számára nemigen lehet kérdés, hogy júniusban emelje-e az irányadó kamatot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.