Négymillió tonnával lesz több a 2017–2018-as cukorpiaci évben az Európai Unió cukortermelése, mint a piaci szükséglet – mondta Kelemen István, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének főtitkára. A szezonban a gyárakból kikerülő 20,6 millió tonna répacukor a 2016-osnál 3,6 millió tonnával lesz több. A cukormennyiség növekedéséhez jelentősen hozzájárult, hogy az uniós cukorrépa-termelők az előző szezonbeli 1,47 millió hektáros termőterületeiket 15,8 százalékkal, 1,7 millió hektárra növelték. A főtitkár szerint most az is várható, hogy a termelők észbe kapnak, és csökkentik a termőterületet.
A cukorpiacon egyébként is lényeges változások következtek be a kvótaszabályozás szeptember végi leállásával. Megszűnt a cukorrépa minimumára, amely 2016-ban 26,29 euró volt tonnánként, legalábbis a cukorrépakvóta erejéig. Ezt 0,79 euró illeték terhelte, vagyis a tényleges nettó ár 25,5 euró volt. A kvótán felüli termelésre fizetett ár országonként változó, Magyarországon 17 euró volt tonnánként. Utóbbi szintén megszűnt, ezentúl minden átvett cukorrépáért ugyanazt az árat fizeti a gyár – ez Magyarországon a Magyar Cukor Zrt. kaposvári cukorgyára. A felvásárlási áron felül többféle címen járt térítés, így – 16 százalékos cukortartalom mellett – egy tonna cukorrépáért 30 euró körüli összeget kaptak a termelők. Erre jött az idén hektáronként 144 ezer forintos nemzeti támogatás, és ezt a jelenlegi uniós ciklusban még kaphatják a gazdálkodók a támogatható 19 ezer hektárra. Itthon csak ezzel a támogatással együtt gazdaságos a cukorrépa-termelés – állítják a termelők.
Ezentúl az ár a piachoz igazodik, de változik a kifizetési rend is. A megállapodás alapján először tonnánként 22 eurót fizet a gyár, amit levonások és térítések korrigálnak majd. Jövő júniusban az alapárat a felvásárló kiegészíti a várható cukorár 90 százalékára, a fennmaradó részt október végén fizetik a termelőknek.
A szakértők szerint az uniós túltermelésen kívül az alacsony hozamok is nehezítik a magyar termelők helyzetét, idén például az EU-átlagtermés több mint 25 százalékkal haladta meg a magyart. A piac viszont nem az uniós termelőknek kedvez, hiszen míg a fehér cukor uniós átlagára 501 euró tonnánként, addig a világpiaci ár 363 euró. Ez az árcsökkenés irányába nyomja a piacot, ahogy az izoglükóz-termelésben is némi növekedés várható – mondta Kelemen István.
Idén négymillió tonnával több cukorrépa
terem Európában, mint egy éve
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.