Besokalltak az AXA részvényesei
Erős eséssel reagáltak az AXA részvényei a hírre, hogy a francia biztosító 15,3 milliárd dollárért (12,5 milliárd euró) megvásárolja az amerikai XL Group viszontbiztosítót. A tengerentúli cég tulajdonosai számára az ajánlat gáláns, 33 százalékos prémium a múlt pénteki záróárhoz képest.
Az AXA-részvények a francia tőzsdén két éve nem estek akkorát napközben, mint tegnap: az árfolyam 10 százalék feletti mínuszban is járt. Elemzők szerint az ügylet alapvetően indokolt, a vételár azonban túl magas. A bermudai székhelyű amerikai cég nemcsak a franciák, hanem a rivális Allianz figyelmét is felkeltette, részben ezzel magyarázható, miért tett az AXA ekkora prémiumot tartalmazó ajánlatot.
Az ügylet révén az AXA 57,60 dollárt ad minden egyes XL Group-részvényért. A vételárból 3,5 milliárd
eurót készpénzben fizetnek, további hatmilliárd eurót az AXA-részvények tervezett amerikai kibocsátása után utalnak majd át, igaz, erre néhány hónapot várni kell. A harmadik, hárommilliárd eurós részletet kötvényekkel egyenlítik ki. Idén az amerikai viszontbiztosító részvényei már 23 százalékkal emelkedtek az amerikai börzén. Az elemzők ugyanis arra számítanak, hogy a tavalyi természeti katasztrófák után növekedni fog a biztosítói szerződések állománya. A tavalyi természeti csapások 306 milliárd dollár veszteséget okoztak az amerikai gazdaságnak. A kifizetések miatt az XL-részvények még alulteljesítők voltak tavaly.


