BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

9. oldal vezető OTP gráffal, képpel

Akvizíciók szempontjából aktív évnek néz elébe az OTP, és jövőre is lesznek még felvásárlások. A hitelintézet a régióra koncentrál, az első konkrét bejelentés a nyáron jöhet.

Büszkék lehetünk, történetének legjobb eredményét érte el az OTP, a nyereség meghaladta a válság előtti szintet, és sikerült túlteljesíteni a saját és az elemzői várakozásokat is – mondta Csányi Sándor elnök-vezérigazgató a tavalyi évet bemutató beszédében az OTP Bank közgyűlésén. Az OTP adózott eredménye 281,3 milliárd forint lett, szemben az egy évvel korábbi 202,5 milliárddal. A tőkearányos nyereség 22,4 százalékos lett (15 százalék fölött volt az eredeti cél). A nem teljesítő hitelek állománya csoportszinten 9,6 százalékosra csökkent. Csányi évértékelő beszédében és a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón dicsérte a jegybank politikáját, külön kiemelte a forintosítást, amelynek időzítése jól sikerült. Az önfinanszírozásnak ugyan nem örült a bankszektor, de a bankár elismerte, hogy ez nagyban segítette az ország külső sérülékenységének mérséklődését. A hitelfékszabályokat is dicsérte, és azt is, hogy sikerült elérni: a lakosság most már 70 százalékban fix kamatozású lakáshiteleket vesz fel. A sajtótájékoztatón azt is szóba hozta, reméli, a bankadó csökkenni fog. A kétszeri ingyenes készpénzfelvételt sérelmesnek tartotta, hiszen a bankoknak költséget jelent, illetéket is kell fizetniük utána, ami Csányi szerint méltánytalan. A gazdaság érdekeit az szolgálná, ha csökkenne a tranzakciós illeték, az ingyenes készpénzfelvétel pedig azért sem jó, mert a készpénzforgalom felé tereli a fogyasztókat. Az OTP elnök-vezérigazgatója szerint az sem segíti a bankszektort, ha azt látják az emberek, hogy nagyon jók voltak az eredmények, de ez jelentős részben nem a kamatmarzsból és a jutalékok növekedéséből jön, hanem a korábbi veszteségre képzett tartalékok felszabadításából.

Tavaly 550 millió eurót költött az OTP akvizícióra, és felvásárlások szempontjából az idén és jövőre is intenzív évnek néz elébe. Ezek az akvizíciók Európára és a térségre összpontosulnak. Csányi először a nyár elejére vagy közepére ígért ez ügyben konkrét bejelentést. Szerbiában, ahol a National Bank of Greece egyik leányát vásárolták fel nemrég, már elindult a bankok összeolvadása, Horvátországban pedig, ahol a Société Générale érdekeltségét szerezték meg, a nyáron be is fejeződhet a fúzió. „Jó időben léptünk be az eddigiek alapján a horvát piacra” – értékelte az elérteket Csányi. Romániában függőben van egy felvásárlásuk, szintén a National Bank of Greece leánycégét próbálják megszerezni, de a román nemzeti bank ezt megakadályozta. Csányi szerint egy-két héten belül várható ebben az ügyben fejlemény.

A közgyűlésen – nem különösebben meglepő módon – minden határozatot elfogadtak a részvényesek, közöttük az osztalékról szóló javaslatot is. Az OTP a 2017-es pénzügyi év után részvényenként 219 forintos osztalékot fizet majd, 15 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A végső osztalék a saját részvényekre jutó kifizetés szétosztása után 221 forint körül alakulhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.