BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra is kivezetnék a Plotinust

A közgyűlés előtt bő egy héttel kötvényeit részvényre cserélő Zsiday Viktor 28,45 százalékos tulajdonosként támogatja az osztalékjavaslatot, s továbbra is a Plotinus tőzsdei kivezetésének híve.

A Zsiday Viktor százszázalékos közvetlen tulajdonában álló Tündérszikla Vagyonkezelő arról tájékoztatta a tőkepiaci szereplőket, hogy átcserélte 3967 darab Plotinus 2019/A-kötvényét részvényekre, így a csere keretében 79 340 darab Plotinus-törzsrészvényre tett szert. Ezzel felfelé átlépte a 15, a 20 és a 25 százalékos szavazati küszöböt is. Zsiday közvetett és közvetlen tulajdonában a tranzakció után így 121 480 darab Plotinus-törzsrészvény, 26 739 darab szavazatelsőbbségi részvény, valamint 150 darab osztalékelsőbbségi részvény van. Mivel az összes, szavazattal bíró részvények száma 520 975 darab, ezért Zsiday Viktor közvetett és közvetlen szavazati joga a társaságban 148 219 szavazatra, 28,45 százalékra emelkedett. Tekintettel arra, hogy a Plotinus Holdingban van más, 10 százalék feletti tulajdonos, nem kell vételi ajánlatot tennie a többi részvényre. Ezzel párhuzamosan a Plotinus Holding saját tulajdonában álló törzsrészvények száma 100 260 darabról 20 920 darabra csökkent, átlépve lefelé a 15, a 10 és az 5 százalékos szavazati küszöböt is.

A kurzus lefelé ment tegnap a hír bejelentése után. „Voltak átváltoztatható kötvényeim, s csupán az volt a kérdés, hogy részvényre cserélem-e, nos, annyi történt, hogy most becseréltem” – mondta a Világgazdaságnak Zsiday Viktor. Az időzítés persze önmagában is érdekes, hiszen április 19-én tartja évi rendes közgyűlését a Plotinus. Ennek határozatképtelensége esetén a megismételt közgyűlés időpontja április 30. Az előterjesztések között szerepel a 2017. évi IFRS szerinti konszolidált beszámoló, amely szerint a társaság 733 millió forint adózott üzleti évi eredménnyel zárta a tavalyi esztendőt. Ebből az anyavállalat tulajdonosaira jutó eredmény 704 millió forint. Az igazgatótanács az eredmény után, valamint a szabad eredménytartalékból összesen 494 612 848 forint osztalék kifizetését javasolja, amelyből 139 751 400 forint osztalékot fizetnének az osztalékelsőbbségi részvényekre, azaz 699 600 forintot osztalékelsőbbségi részvényenként. A törzsrészvényekre 354 861 448 forint osztalékot fizetnének, azaz 718 forintot törzsrészvényenként.

„Az osztalékjavaslattal egyetértek – folytatta Zsiday Viktor –, s továbbra is az a véleményem, hogy a társaságban felgyülemlett pénzt a részvényeseknek kell juttatni, osztalékfizetés és részvény-visszavásárlás formájában, majd a társaságot ki kell vezetni a tőzsdéről. Természetesen ez az én személyes véleményem, más részvényesek másként vélekedhetnek.” A mostani közgyűlési meghívóban és az előterjesztésekben nincs szó a tőzsdei kivezetésről. Utoljára tavaly történt erre próbálkozás, akkor a 45,04 százalékos közgyűlési részvétel miatt nem sikerült erről szavazni, így az ügyet 2019-re halasztották. A középtávú tervekben az értékpapír-befektetések felszámolása szerepel azzal, hogy a befolyó összegeket visszajuttatják a tulajdonosoknak osztalékfizetés vagy részvény-visszavásárlás formájában. A folyamat végén a társaság tevékenységében az egészségügyi szolgáltatás és a közösségi szálláshely üzletág lesz meghatározó.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.