BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több régióban nőtt az állástalanok száma

Újabb munka­helyteremtő beruházásokra, a mobilitás ösztönzésére és a felnőttképzés erősítésére lenne szükség, hogy mérsékelni lehessen a 3,9 százalékos munkanélküliségi rátát.

Nincs ok az aggodalomra a munkaerőpiacon – így kommentálta az ING Bank vezető elemzője a Világgazdaságnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi, 2018. január–márciusi adatait. Budapesten, a Közép-Dunántúl és a Dél-Dunántúl régióban is emelkedett kismértékben a munkanélküliek száma, 177,9 ezer regisztrált állástalan volt az országban, míg tavaly október–decemberben 175,2 ezer. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője megjegyezte: a KSH szerint is akkor lehetne beszélni változásról, ha nem a hibahatáron belül lennének a mutatók, és három hónapig folyamatosan ez a trend valósulna meg. Fölvetette azt is, hogy míg a közép- és nagyvállalatokra vonatkozó intézményi statisztikák pontosak, mert közvetlenül a munkaadóktól érkeznek, a foglalkoztatottak jelentős hányadát adó, 50 fő alatti mikro- és kisvállalkozásokat érintő számok becsléssel készülnek.

Egyre több cég panaszkodik égető munkaerőhiányra az elemző szerint, ami nem éppen arról árulkodik, hogy leépítenék a dolgozókat. Előfordulhat azonban, hogy ha kismértékben emelkedett több régióban is a munkanélküliség, akkor adminisztratív okok állhatnak a háttérben. Ha például korábbi közmunkások megváltak ettől a tevékenységi formától, és éppen az elsődleges munkaerőpiac felé tartanak, de még nem jelentek meg a statisztikákban.

Virovácz Péter jelezte: nagy erőfeszítések kellenek ahhoz, hogy a jelenlegi 3,9 százalékos munkanélküliségi rátát lejjebb lehessen szorítani. Optimális esetben decemberre éves alapon 3,5 százalékra mérsékelhető ez a mutató. Nyugat-Magyarországon egyértelműen munkaerőhiány van, ám az ország egyes északi, északkeleti, déli területein a 6 százalékot súrolja a munkanélküliség, ezt vagy munkahelyteremtő beruházásokkal lehetne orvosolni, vagy a mobilitás ösztönzésével, ám ez csupán rövid távra adhat megoldást, hiszen egyes vidékek elnéptelenedhetnek. Nélkülözhetetlen a szakképzés és a felnőttképzés megerősítése is, mert a munkanélküliek csaknem fele nyolc általános iskolát sem végzett el. A csaknem 160 ezer közfoglalkoztatott mintegy fele lehet alkalmas arra, hogy a jövőben a versenyszférában dolgozzon. Virovácz szerint hatékonyabban kell termelniük a magyar cégeknek, s ez tavaly már megvalósult. Az esetleges munkaerőhiányt a munkaszervezési folyamatok hatékonyságának erősítésével, automatizációval, digitalizációval lehet kiküszöbölni, így a termelés hatékonysága nő, a versenyképesség javul.

A Takarékbank elemzője, Horváth András szerint 250-300 ezer új munkahellyel valósulna meg a teljes foglalkoztatottság Magyarországon. A gazdaság továbbra is csaknem 500 ezer fős munkaerő-tartalékkal rendelkezik a dolgozni szándékozó inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek száma szerint. A központi államigazgatásból pedig több tízezer magasan képzett munkavállalót kellene a versenyszférába átvezetni az egészségesebb hazai foglalkoztatási szerkezet végett. Az elemző úgy véli: a munkanélküliségi ráta a nyár végére várhatóan 3 százalékig süllyed, az éves átlag pedig 3,4 százalék lehet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.