A z energiaellátás sikeres átalakulása szempontjából kritikus, hogy milyen új eszközöket és üzleti modelleket vetnek be a villamosenergia-elosztó társaságok (DSO-k) – ez volt a fő megállapítása A vezetékektől a platformokig című konferenciának, amelyet a napokban tartott az Európai Unió villamosenergia-ipari érdekképviseleti szervezete, az Eurelectric. A rendezvényen felszólították a tagországokat és a szabályozó hatóságokat, hogy gyorsítsák fel a célirányosan működő rendszerirányítók fejlesztését az EU Tiszta energia nevű csomagjának bevezetése során. Számos olyan jogi rendelkezést kell tisztázniuk ugyanis, amelyek egyelőre nem egyértelműek vagy bizonytalanok – áll a szervezet közleményében.
Tizenegy év múlva az európai energiarendszer merőben el fog térni a mostanitól. 2030-ra az energiának már több mint a fele megújuló forrásból származik majd, a közelmúltban megszületett közlekedési szabályozás következtében pedig több mint 40 millió elektromos autó futhat az utakon az Európai Bizottság becslése szerint. Ezzel egy időben megugrik az áramhálózatra kapcsolódó elektromos hőszivattyúk, akkumulátorok és más, új műszaki technológiákkal működő eszközök száma. A változások a mostaninál sokkal szétaprózottabb villamosenergia-rendszert eredményeznek, ez pedig arra kényszeríti a földrész áramelosztó társaságait, hogy hagyományos szerepükön túllépve gondoskodjanak hálózataik kapcsolatairól és megbízhatóságáról.
Az energiaátmenet felgyorsulását jósolja az EY által nemrég publikált tanulmány is. A dolgozat szerint például a háztetőkre szerelt napelemek már 2025-re gazdaságos megoldásnak számítanak, 2030-ra pedig felzárkózhatnak melléjük a felhasználók által telepített áramtárolók, a hálózati tárolók és az elektromos járművek töltését biztosító infrastruktúra is. Mindebből persze megint az következik, hogy megszaporodnak a DSO-k fejlesztési teendői.
A Tiszta energia csomag szerint az átalakulás során számos, a DSO-kra vonatkozó kérdést a tagállamoknak, illetve energiahatóságaiknak maguknak kell értelmezniük. Fontos viszont a tagországok vállalatai számára, hogy az átalakulás végrehajtása egységes legyen, az innovációt fékező akadályokat pedig minimalizálják.
Mivel a szállítás, a fűtés és más alapvető fogyasztási igények növekvő mértékben támaszkodnak villamos energiára, a DSO-k is egyre közvetlenebbül ki vannak téve fogyasztóiknak, így elvileg a nyilvános kritikának is ellátási zavarok esetén.
Emiatt – jelentette ki Knud Pedersen, a szervezet elosztó- és piacfelügyeleti bizottságának elnöke – a DSO-knak meg kell változtatniuk a gondolkodásmódjukat, és hatalmas beruházásokat kell végrehajtaniuk, hogy átvehessék a műszaki fejlesztések eredményeit, a digitalizációt pedig beágyazhassák hálózatfelügyeleti rendszerükbe. Új funkcionális területeik jönnek majd létre a nagy lendületű energiaátmenet során. A szabályozó hatóságoknak kell megadniuk a kereteket, hogy a DSO-k számára vonzóvá váljanak azok a beruházások, amelyek révén stabil lehet az energiaellátás.
Új szerepük lesz a DSO-knak
„Gyorsan halad az energiaátmenet. A jövő energiarendszerének központjai az elosztótársaságok lesznek, amelyek tevékenysége egyre decentralizáltabbá és interaktívabbá válik. Sürgős segítségre van szükségük a szabályozó hatóságoktól és a tagországoktól az új rendszerben betöltendő szerepükhöz” – fejtette ki Kristian Ruby, az Eurelectric általános főtitkára. Az Eurelectric által tömörített, mintegy 3500 társaság együttes éves forgalma több mint 200 milliárd euró. A szervezet tevékenysége lefedi az energiaágazat egészét a termeléstől az értékesítésen, az elosztáson, a felhasználókon át a környezetvédelmi és a fenntarthatósági kérdésekig. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.