Februárban magasabb volt a villamos energia ára a magyarországi másnapi piacon, mint a szlovákiain és az ausztriain, mert az északi határainkon szinte folyamatosan szűkösek voltak a határkeresztező kapacitások, ezért fizikailag nem volt mód behozni annyi olcsóbb áramot, amennyi lejjebb nyomhatta volna a hazai jegyzéseket – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) havi piacmonitoringjából. Ezen határkeresztezők kihasználtsága 80 százalék fölötti volt. Bár a hónap elején két napig az osztrák–cseh határon karbantartás miatt nagyjából 300 megawattal esett az osztrák és a szlovák határkeresztezők kapacitása, a szűkületi felárak alig nőttek.
Viszont a romániai, a szerbiai és a horvátországi árak a hónap nagy részében együtt mozogtak a magyarországiakkal. Összességében a másnapi árak közeledtek az előző évekre jellemző szinthez az elmúlt hónapok magas árai után. A szén-dioxid-kvóta alacsonyabb árával párhuzamosan az éves zsinórtermék ára is mérséklődött. A németországi és a magyarországi piac közötti különbség stabilan hét euró körül alakult megawattóránként.
Az importszaldó 36,5 százalékra szökött, magasabbra a tavaly februárinál, az akkori adat 32,08 százalék volt. Horvátország kivételével valamennyi szomszédos országgal nettó behozatali pozícióban voltunk. Erre rásegített, hogy februárban a balkáni vízerőművek termelése féléves csúcsra emelkedett.
A nagy behozatal oka a kisebb hazai áramtermelés volt: a Paksi Atomerőmű IV. blokkja tervezett, egyes földgáz- és lignitegységek viszont nem tervezett karbantartás miatt álltak, és a működőképes, kombinált ciklusú gázerőművek sem termeltek annyit, amennyire képesek, pedig ez a MEKH szerint a legtöbb munkanapon jövedelmező lett volna. Súlyosabb esemény volt a Dunamenti Erőmű G3-as blokkjának kiesése, de nem igényelte a szabályozási energia nagyobb igénybevételét.
Egyszerre 1300 megawattnyi kapacitás esett ki, annak ellenére is, hogy a megújuló és decentralizált áramtermelés volumene magasabb volt a tavaly februárinál. Összességében az áramtermelés napi 3539 megawattos átlagos teljesítménnyel folyt, míg tavaly februárban 3892, 2017 februárjában viszont csak 3357 megawattal.
Nem volt túl nagy az áramigény sem, legalábbis a rendszerterhelés napi maximuma alacsonyabb lett, mint az elmúlt két évben. A 2019. februári adat 5580 megawatt, míg az egy évvel korábbi 5686 megawatt volt. A szabályozási energia költsége januárban és februárban is jóval kisebb volt az előző két évben tapasztalt értékeknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.