BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pakson nem lehetett volna „Csernobil”

A Paksi Atomerőmű műszaki konstrukciója és működési elve már önmagában kizárja, hogy a létesítményben az 1986-os csernobili balesethez hasonló történhessen. Az erőmű biztonsági rendszerei és a normál működéstől eltérő esetekre vonatkozó szabályzata is azt igazolja, hogy a magyarországi atomerőműben „nem lehetett volna a csernobili filmet leforgatni”, ahogyan az a tájékoztatóra szóló meghívón áll. Mindezt a pályafutása egészét a Paksi Atomerőműben töltő Cserháti András, a Magyar Nukleáris Társaság elnöke támasztotta alá. A szakember az első pillanattól gyűjtötte a balesettel kapcsolatos híreket, információkat, az összeállított dokumentációit folyamatosan leadta az atomerőmű vezetőinek. Jelentései eljutottak az akkori legfelső vezetők asztalára is. Cserháti András tagja volt annak a négyfős magyarországi küldöttségnek, amelyet más baráti országok delegációi mellett meghívtak 1986. augusztus 18-án Moszkvába, a baleset részleteinek ismertetésére.

Magyarázata szerint az egyik fő különbség az egyaránt vízhűtéses csernobili és paksi reaktor között, hogy az atomhasadást okozó neutronokat az RBKM típusú csernobili erőműben grafit, míg a VVER típusú, vagyis könnyűvizes hazaiban víz lassítja a folyamat szabályozása érdekében. Míg a hűtővíz esetleges elvesztésekor – ahogyan az Csernobilban is történt – az RBKM reaktorokban a grafit fenntartja a láncreakciót, vagyis a folyamat nem önszabályozó, addig a VER reaktorban hűtővíz nélkül önmagától leáll a láncreakció, vagyis a folyamat önszabályozó. A grafit ráadásul éghető, ezzel szemben a paksi reaktorban nincs éghető anyag. Van viszont alatta tartály a reaktorból esetleg kikerülő radioaktív anyag felfogására – hasonlót az RBKM reaktorok alá nem terveztek. Pakson a szabadba kerülő hidrogén sem robbanhat fel az oxigénnel egyesülve, mert azt az e célra telepített berendezések időben összegyűjtik. A hazai atomerőmű belső szóhasználattal „hülyebiztos”: a biztonsági rendszerei nem kapcsolhatók ki manuálisan, és nem engednek meg olyan kísérletezgetést sem, hogy adott gomb megnyomásával elhárítható-e a kibontakozóban lévő katasztrófa. Az elmúlt hetekben bemutatott film szerint Csernobilban nem volt kéznél sugárzásmérő. Egy paksi blokkban ma kétszáz rögzített doziméter van, és számtalan további a telephelyen.

Cserháti András rámutatott: miközben a szovjet vezetés igyekezett a csernobili balesetet súlyos kezelői hibákra visszavezetni, a létesítmény alapvető tervezési fogyatékosságai alig kerültek szóba. Mindazonáltal a baleset után számos változtatást hajtottak végre a Szovjetunió többi RBKM típusú reaktorán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.