Jól vizsgáztak a MEKH-nél a hazai víziközműcégek
Jól szerepeltek a hazai víziközmű-szolgáltatók a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal fogyasztói elégedettségi felmérésén (FEF), a kapott válaszok súlyozott átlaga alapján meghatározott 0–1000 pontos FEF-index skáláján a 39 érintett társaság átlagosan 863 pontot szerzett. Mivel a pontszámok nagyon kis mértékben szóródtak, a szolgáltatók megítélése csak kevéssé tért el az átlagostól – mutat rá a hivatal, amely egyúttal hangsúlyozza:
„A kapott visszajelzésnek alkalmasnak kell lennie arra, hogy feltárja a szabályozási szükségleteket, valamint kiindulási alapot adjon a már megvalósított szabályozási elgondolások helyességének megítéléséhez.”
A felmérés egy alap-, egy kiegészítő és egy azonnali részből állt. A teljes, csaknem 120 kérdésből álló vizsgálat alapján – amelyben mintegy 19,5 ezer felhasználó összesen körülbelül 1,8 millió választ adott – a Bakonykarszt Zrt. kapta a legtöbb FEF-index pontot (932), mögötte az Aqua Szolgáltató Kft. (922) és a Sopron Vízmű Zrt. (916) végzett. A legrosszabbul az ÉRV Zrt. (769), a Bajavíz Kft. (770) és a DMRV Zrt. (804) szerepelt.
Az alapfelmérésben az ivóvízellátás minőségével kapcsolatban az Aqua Szolgáltató Kft., a szennyvízelvezetés szempontjából pedig az Alföldvíz Zrt. minősült a legjobbnak. Az utóbbit tartották a leginkább ügyfélbarátnak, és e cég került az élre tevékenységének összesített színvonala alapján is. A kiegészítő felmérésből kiderült például, hogy a válaszadók 40 százaléka szerint a legmegfelelőbb a személyes ügyfélkapcsolat. További 21-21 százalékuk választotta a telefonos, illetve az internetes formát, körülbelül minden tizedik az e-mailes és 7 százalék az írásos módot. Az egész mintában a megkérdezettek 89 százaléka nem tett panaszt a víziközmű-szolgáltatójánál az elmúlt két hónapban. A válaszadók 45 százaléka személyesen, 40 százaléka telefonon, tizede e-mailben közölte a panaszát. Szolgáltatójának elérhetőségét a válaszadók 31, az ügyintézés gyorsaságát 28 százaléka tartotta teljesen megfelelőnek.
Kérdéses, hogy mi lesz a következő felmérés eredménye. „Mára a szektor alapkérdése lett a biztonságos üzemeltetés műszaki, pénzügyi és személyi feltételeinek megteremtése, elsősorban a veszteséges működés miatt. (...) A pénztelenség és ettől nem függetlenül a műszaki élettartamuk végén járó rendszerek már a biztonságos ellátást veszélyeztetik, az ivóvízvezetékek esetében a túlnyomóan kockázatos anyagminőség évek óta 50 százalék feletti” – írta jelentésében a hivatal.


