Szabad a verseny Ukrajnában
Megnyílt az ukrajnai villamosenergia-piac. A háztartási fogyasztók július 1-jétől szabadon választhatnak szolgáltatót, a kabinet pedig két olyan új társaságot hozott létre az állami villamosenergia-rendszer korábbi üzemeltetője, az Ukrenergo alapjain, amelyek már az új nagykereskedelmi modell szerint működnek: az egyik a piaci ügyfelekért felel, a másik pedig a garantált vásárlóknak számító államiakért – számol be az Unian hírügynökség.
„A változás egyik jelentős hatása az, hogy most először engedi Ukrajna az áram importját” – hívta fel a Világgazdaság figyelmét egy energiakereskedő. Például Magyarország felől is megkezdődhet Ukrajnába a villamos energia szállítása.
Az ukrajnai ipari felhasználók által fizetendő áramárak 5-6 százalékkal emelkedhetnek Ihor Naszalik energia- és szénügyi miniszter szerint. Igaz, előzőleg egy kormányülésen az hangzott el, hogy az ukrán energiahivatal közölte: ha elfogadják az árampiacot érintő, speciális követelményekre vonatkozó kormányhatározatot, a nem lakossági fogyasztók 40-50 százalékkal drágábban jutnak áramhoz, és ez kedvezőtlenül hat a gazdaságra. Az Ukrán Nemzeti Bank 25 százalékos villamosenergia-áremelkedést vár a piacnyitástól, ami csak minimálisan, 0,2 százalékponttal emeli a fogyasztói inflációt, mert az áramra csak 1 százalék jut a fogyasztói kosáron belül.
Annak érdekében, hogy a lakossági tarifák ne nőhessenek, a kormány egy hónapja a 2019. július 1. és 2020. december 31.-i közötti, másfél éves időszakra kötelezettségeket rótt a három nagy állami energiatermelőre, azaz az Energoatomra, az Ukrhidroenergóra és az Ukrenergóra, valamint az elosztótársaságokra. Ihor Naszalik közölte: az Energoatom fix áron lesz köteles az általa termelt áram 90 százalékát eladni, az Ukrhidroenergo esetében az arány 35 százalék.
Három hónapon belül ideiglenesen megkezdődnek az új árampiaci aukciók is az ukrán áramtőzsdén, bár az Európai Unió küldöttsége és az Európai Beruházási Bank ukrajnai képviselete, továbbá az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank is a lépés elhalasztását javasolta, mert még nem állnak rendelkezésre fontos szabályozási szabványok és informatikai rendszerek. A Világbank – Ukrajna egyik kulcsfontosságú hitelezője – szerint is célszerű várni a bevezetéssel 2019. október 1-jéig. Mindazonáltal Ihor Naszalik a Facebook-oldalán azt írta: „A bevezetett új árampiaci modell növelni fogja Ukrajna energiabiztonságát. Azonfelül, hogy minden felhasználó megválaszthatja, kitől vásárol áramot, teljesítjük az energiaközösséggel szemben fennálló kötelezettségeinket, megteremtjük annak a feltételét, hogy csatlakozhassunk az európai energiapiachoz.” Leszögezte, hogy a lakossági tarifák nem változnak.
Az atomerőművi áram
90
százalékát fix áron kell eladni


