BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Távoli az osztrák orvosbér

Bértábla­­­­­ja­vas­­­latot dolgozott ki a Ma­gyar Orvosi Kamara, a magyar orvosoknak az ausztriai alapbér kétharmadát állapítanák meg.

A közfinanszírozott ellátásban dolgozó orvosok javadalmazására dolgozott ki bértáblajavaslatot a Magyar Orvosi Kamara (MOK). Eszerint egy rezidensnek csaknem 690 ezer forintot kellene keresnie, a tapasztalt orvosoknak pedig 1,5-2 milliót. A kamara szerint a 2010-es évekre a magasan képzett orvosi munkaerő elvándorlása kritikus méreteket öltött, és ma is a biztonságos mértéken felüli. Évekre visszamenően minden felmérés arról szól, hogy az ellátórendszer teljesítményét javítani kell, hiszen a legfontosabb mutatók mindegyikében az utolsók között szerepel az ország, és a javulás elképzelhetetlen megfelelő humán erőforrás nélkül – összegzett a MOK.

Nincs megfelelő mennyiségű és minőségű humánerőforrás-tartalék, a képzett orvosok száma ugyanis nem pótolja a nyugdíj vagy a halálozás, valamint a pályaelhagyás vagy a kivándorlás okozta veszteségeket. A minőségi problémát pedig az adja, hogy az elmúlt másfél évtizedben annak a középgenerációnak a számottevő részét vesztette el az ország, ahol a legnagyobb tudástőke összpontosul. A szakorvosok 107 és 100 ezer forint, a szakorvosjelöltek pedig 50 ezer forint béremelésben részesültek a legutóbbi tárgyalási ciklusban, de az egészségügyben egy többrétegű bérfeszültség rontja a rendszer működését. Példaként említette a kamara, hogy 2020 januárja óta egy kezdő OKJ-s szakdolgozó alapbére megközelíti, a kezdő diplomás szakdolgozó alapbére pedig meghaladja egy kezdő orvos bérét. A fentiek miatt a MOK nem bértárgyalást kezdeményez, hanem a finanszírozási rendszer és a kondíciók olyan kialakításáról szóló tárgyalást, amely biztosítja az ellátórendszernek a betegbiztonságot garantáló működését és a javasolt bértábla szektorsemleges kifizethetőségét. Arra is kitért a MOK, hogy a paraszolvencia megmérgezi az orvos-beteg bizalmi viszonyt. Elemi érdek, hogy a hálapénzt a kormány is minél hamarabb korrupciónak tekintse és kriminalizálja. A kamara azt javasolja, hogy a bértábla teljesülésével a hálapénz adását és elfogadását a büntető törvénykönyvben szankcionálja a jogalkotó.

A MOK szerint a javaslat figyelembe veszi Magyarország nemzetgazdasági teljesítőképességének határait, ugyanakkor számol az uniós környezet realitásával is. A környező EU-tagállamokban az orvosi bérek lehagyták a hazait, már a szlovák és a román orvosbérek is megelőzik a magyart. Mivel a Magyar Nemzeti Bank programja Ausztriát jelöli meg referenciaként, így tett a kamara is. Az osztrák szakorvosi alapbér a magyar minimum 300 százaléka, miközben a munkavállalók akkor hagyják el hazájukat nagy számban, ha a külföldi bér legalább 50 százalékkal magasabb. Ezért az ausztriai alapbér kétharmadát javasolják magyar alapbérnek. Az egyetemi oktatói státuszba lépők és az osztályvezetői feladatot vállalók esetén 1,15 százalékos lehetne a szorzó. A javadalmazás ütemezésénél évi 4,2-4,3 százalékos növekményt javasolnak, egy szakvizsga megszerzése pedig 30 százalékos egyszeri béremeléssel járhatna.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.