Világgazdaság

Egyre fényesebben tündököl az arany

Legutóbb 2012-ben volt ilyen szinteken az arany árfolyama. A raliban a nemesfém szilárd menedék­szerepe mellett meghatározó jelentőségű az alacsony hozamok miatt beáramló tőke is.

Unciánként majdnem 1800 dollárt ért tegnap délután az arany. A nemesfém jegyzése már jó pár napja araszol egyre magasabbra, elérve a legutóbb 2012-ben látott csúcspontot. Ezt egy többhetes oldalazás előzte meg, és a megindult szárnyalást a nemesfém menedékeszköz-szerepén túl nagyban támogatja a hozamkörnyezet is.

Indiában például a Jefferies befektetési cég szerint a befektetők az osztalékfizető részvények mellett aranyba csoportosíthatják át tőkéjüket, mivel az országban 2013 óta először a negatív tartományba kerültek a kamatszintek. A csökkenő hozamokat és az Indiában várt 5 százalék körüli inflációt alapul véve, bizonyos rövidebb futamidejű állampapíroknál nincs kizárva a mínusz 1,3 százalékos hozam sem. Közben az Egyesült Államokban is hasonló trend mutatkozik meg a Julius Bar bankház szerint. A társaság elemzésében rámutat, hogy az arany iránti kereslet a közeljövőben is erős maradhat, mivel az amerikai kötvénypiacon rekordalacsony szinten vannak a kamatok. Erről írt tegnapi piaci kommentárjában az Erste is: az amerikai tízéves inflációkövető állampapírok hozama, vagyis a reálhozam új mélypontra, mínusz 80 bázispontra esett. A hozamkörnyezet mellett a dollár gyengülése szintén támogatja az arany árfolyamának emelkedését.

A Julius Bar emellett megjegyzi, hogy rövid távon felfelé mutató kockázatok láthatók az aranypiacon, de már középtávon valószínűsíthető, hogy a gazdasági hangulat javulásával a sárga fém kurzusa valamelyest csökken majd. Ezt tükrözi a bankház prognózisa is, amelyben a következő három hónapban mintegy 1700 dolláros unciánkénti aranyárat valószínűsítenek az elemzők, de a következő egy évben már átlagosan csak 1600 dollárral számolnak egy mindkét irányba érvényes, 7,5 százalékos tűréshatár mellett.

Ezeken kívül a nemesfémbe terelik a tőkét az Egyesült Államok és Kína között kiújult kereskedelmi feszültségek, de a koronavírus-járvány miatti félelmek is ebbe az irányba hatnak. Az Oanda amerikai brókercég egy szakértője a Reutersnak a hét elején azt mondta, hogy a kereskedők kételkednek abban, hogy a járványhelyzetből való kilábalás üteme valóban olyan gyors lesz, mint mindenki reméli. Elképzelhetőnek tartanak egy hosszabb, elhúzódó visszarendeződést, ami ugyancsak az arany felértékelődését segíti elő.

A többi nemesfémre viszont nem várnak hasonlóan felívelő pályát az elemzők. Az ezüst piacán lehet némi drágulás, de a nyersanyag ipari kereslete továbbra is nyomás alatt van, ez pedig erősíti a nyersanyag jegyzésének ciklikusságát. Szerintük az ezüstre nem érvényesek a menedékeszközök jellemzői sem, emiatt nem várható nagyobb drágulás.

Az arany pedig csak egyetlen területen kelt csalódást az utóbbi hónapokban, az arany ékszerek forgalmában. A válságos időszak miatt feltűnően megcsappant a kereslet a különböző értéktárgyak iránt. Az arany kurzusa összességében az év első hat hónapjában 17 százalékos pluszt ért el a január 2-án látott 1520 dolláros nyitóárról indulva. Forintban számolva még ennél is nagyobb a nyereség. Az első fél évben 448 ezer forintról 563 ezer forintra drágult egy uncia, ez 25 százalékos felértékelődés, amelyben a hazai fizetőeszköz gyengülése is jelentős szerepet játszott.

arany nemesfém rali aranypiac
Ezek is érdekelhetik