Decemberben többször is megugrott a villamos energia másnapi tőzsdei ára Magyarországon. A megawattóránként 120 eurót is meghaladó ártüskékért két időszakban leginkább a hazai kínálati oldal, vagyis az áramtermelés kiesése volt a felelős – mutatta ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. A rendszerterhelés ugyanis nem nőtt a vizsgált napokon, és nem volt érdemi drágulás a szomszédos országok tőzsdéin sem. A fókuszba állított december 16–17., valamint december 21–22. napokon erősödött a balkáni régió áramigénye – mert rendkívül alacsony volt a romániai és a horvátországi szélerőművi termelés, és szlovéniai termelőkapacitások is kiestek –, ám az importlehetőségeket korlátozta, hogy az osztrák–magyar és az osztrák–szlovén határkeresztező kapacitások csökkentek. Mindez a hazai piacon a beszűkült termelési kapacitásokkal találkozott – mutatott rá a hivatal elemzési és modellezési főosztálya.
Bár azt is közli, hogy az ártüske idején hiányoztak a hazai piacról a nukleáris termelőkapacitások, továbbá december 16–17-én karbantartás miatt a Dunamenti Erőmű G3-as blokkja is állt, az áramszűke fő okaként azt jelölte meg, hogy olyan erőművek sem működtek, amelyek rendelkezésre álltak, nem voltak a szabályozási piacon lekötve, ám a kedvező piaci árak ellenére sem termeltek. Ebbe a kategóriába december 16–17-én a Csepeli Erőmű, december 21–22-én pedig a Csepeli Erőmű és a Dunamenti Erőmű G3-as blokkja tartozott. Az elemzés több helyen rámutat arra is, hogy a határkeresztező kapacitások csökkentését csak azok aukciójának napján jelentették be, valamint hogy a csökkentésre éppen a felhasználás csúcsidőszakában került sor. Az áramimport decemberi szaldója éves csúcsra, 29,6 százalékra emelkedett.
A tavaly decemberi hazai gázfelhasználás az előző évihez hasonlóan alakult, a felhasznált gáz mintegy fele a tárolókból származott, az import pedig esett. Az előző havihoz képest azonban kissé bővült a gázigény, mivel hűvösebbre fordult időjárás. A többletkereslet főként az egyetemes szolgáltatásban jelentkezett, a hazai gáztüzelésű erőművek termelése viszont az előző havi 909 gigawattóráról 739 gigawattórára, vagyis számottevően csökkent. Az import a tárolókból történő felhasználáson kívül azért is zsugorodott, mert a magyarországi piaci gázárak az ausztriaiak alá estek, ezért a kereskedőknek nem érte meg itt eladniuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.