A z Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) a kormánnyal együtt azon töri a fejét, hogy a megváltozott munkaképességűek speciális csoportjai miként válhatnának a közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek tagjaivá – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kósa Lajos, az OSZT elnöke. Már több mint 140 nyugdíjas-szövetkezetet alapítottak az országban, a tagok száma megközelíti a 30 ezret, az eddigi árbevétel mintegy 1,5 milliárd forint körül van. Kósa Lajos szerint óriási siker lenne, ha a nyugdíjas-szövetkezetek elérnék a diákszövetkezetek teljesítményét, amelyek 135 ezer taggal 60 milliárd forintos bevételt termelnek évente, durván 10 ezer szerződés révén – ehhez azért évek kellenek. A fideszes országgyűlési képviselő utalt arra, hogy az előző parlament gazdasági bizottsága már támogatta azt az általa is benyújtott indítványt, mely szerint a nyugdíjas-szövetkezeteknek a tagok számára a nettó bevétel minimum 85 százalékát ki kell fizetniük, és legfeljebb 15 százalék fordítható fenntartásra. Szerinte a parlament már ősszel törvénybe foglalja ezt az indítványt. Korábban felvetődött, hogy a közszférában az állami intézmények visszaigényelhessék az áfát, ha közérdekű nyugdíjas-szövetkezeti tagot foglalkoztatnak. Lapunk érdeklődésére, hogy mi a helyzet ezzel a tervvel, Kósa Lajos úgy reagált: megvizsgálták a lehetőséget, ám mivel ellentmond az EU áfairányelvének, ezért erre nincs mód. Az OSZT elnöke hangsúlyozta: a cél, hogy minél több öregségi nyugdíjas dolgozhasson szövetkezetben. Számos korkedvezménnyel nyugdíjba vonuló foglalkoztatási csoport is megkereste már őket, közülük eddig a bányászjáradékosok és a nyugállományba vonult balett-táncosok munkálkodhatnak közérdekű nyugdíjas-szövetkezet tagjaként.
A Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének (Közész) operatív alelnöke, Dolgos Attila azt mondta a Világgazdaságnak: szeretnék, ha a korengedménnyel nyugdíjba vonulók, például a fegyveres testületek volt tagjai is felvehetnék a munkát a szövetkezetben, így akár exkatonák, -rendőrök is. Hozzáfűzte: a legtöbb nyugdíjas Budapesten dolgozik, de sokan vállalnak munkát a megyeszékhelyeken, illetve a Balaton térségében is. A nyugdíjasok többsége azt a tevékenységet végzi szívesen, amelyet az aktív éveiben is folytatott. Számosan dolgoznak a kereskedelemben vagy látnak el adminisztratív teendőket. A cégek részéről szakmunkásokra, betanított munkásokra is van kereslet. Dolgos Attila úgy látja, hogy a kis- és közepes vállalkozások élnek leginkább ezzel a lehetőséggel, mert rugalmasak a foglalkoztatásban. A nyugdíjasok többsége heti két-három napot dolgozik, nem kevesen a négy-hat órás munkalehetőségeket részesítik előnyben. Szeptemberben újabb országjárásba kezd a Közész, hogy felhívja a cégek figyelmét erre a foglalkoztatási formára. A szövetkezeti tagok jövedelmét csupán a 15 százalékos szja-teher csökkenti. A szövetkezet mentesül a szociális hozzájárulási adó (19,5 százalék) és a szakképzési hozzájárulás (1,5 százalék) fizetése alól is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.