Az erőviszonyok gyökeres átrendeződését hozhatja a befektetők körében a bukaresti börzén, hogy pár hónapon belül végleg eltűnik az öt regionális befektetési alapnál (Societati de Investitii Financiare, SIF) ) a tulajdoni korlát. Bár a piaci szereplők többsége egyetért az 5 százalékos küszöb eltörlésével, az elemzők körében nincs egyetértés azzal kapcsolatban, hogy az intézkedésnek milyen hatása lesz hosszabb távon. A regionális alapokat a rendszerváltást követő privatizációs hullámban hozták létre, és jelentős, jellemzően energetikai vállalatok eszközeivel töltötték fel őket. A tulajdoni korlátot még 1997-ben a törzstőke 0,1 százalékában határozták meg, azért, hogy az alapok ne kerülhessenek spekulánsok irányítása alá, ami a jelentős közkézhányad miatt viszonylag egyszerűen megvalósítható lett volna. A korlátot 2005-ben 1, majd 2011-ben 5 százalékra emelték, noha már akkoriban is folyamatosan lobbizott a szakma a küszöb teljes eltörléséért.
A román államfő a jogalkotók jóváhagyása után 2019. december közepén hirdette ki a korlát eltörlését, amely hat hónappal azután lép életbe, hogy a törvénymódosítás megjelent a hivatalos közlönyben. Az öt SIF ma a román piac hangadója, portfóliójukban jelentős tőzsdén kívüli és tőzsdén forgó energetikai cégek, bankok, iparvállalatok eszközei vannak, és az 5 százalékos küszöbértékig egymás papírjait is birtokolják. Az alapok eszközeinek értéke 1,3 és 2,6 milliárd lej (egy euró 4,78 lej) között szóródik, és ami igazán vonzóvá teszi őket a gáláns osztalékok mellett, az az, hogy igen nagy, 25–50 százalékos diszkonttal forognak papírjaik a bukaresti parketten, noha az elmúlt időszakban jelentős felértékelődésen estek át a papírok, az öt SIF és a Fondul Proprietatea alapot követő BET-FI index több mint 34 százalékkal drágult egy év alatt.
A piac arra számít, hogy a korlát eltörlése az árfolyamok robbanásához vezet, ahogy a társaságok igyekeznek majd megszerezni az irányítási jogokat. Mindennek következtében gyökeresen átalakulhat nemcsak a menedzsment, hanem a befektetési stratégia is. Az alapok többsége a befektetői elvárásnak engedve igyekszik megfelelni a magas hozamelvárásoknak, likvid eszközökre alapozva. Nagyon ritkán fordul elő, hogy a portfóliójukban lévő vállalatokkal hosszabb távon terveznének, így kevésbé jellemzők a tőkeemelések vagy a stratégiai befektetések. A sorból kilóg a SIF Moldova (SIF2), amelynek a menedzsmentje inkább a konzervatívabb stratégiát követi, és működése inkább a klasszikus private equitynek felel meg. Bár borítékolható, hogy rövid távon a korlát eltörlése növeli majd a vételi nyomást a papírokon, félő, hogy hosszabb távon mindennek a likviditás látja majd kárát, ahogy a közkézhányad zsugorodni kezd a SIF-ekben. Ez a trend volt megfigyelhető a tulajdoni korlát fokozatos emelése során: míg korábban a SIF-ek a teljes piaci forgalom 50 százalékát adták, ez az arány mára 15-20 százalékra mérséklődött.
Elérhető közelségben az MSCI-tagság
A SIF-eknél a szavazati jog korlátozásának eltörlése pozitív hatást gyakorolhat a piac likviditására és a közkézhányad alakulására is. E két tényező pedig közelebb lökheti a román piacot a régóta várt MSCI-tagsághoz. A SIF-ek többnyire likvid tőzsdei részvényeket tartanak a portfóliójukban, előreláthatóan lesznek olyan piaci szereplők, akik az árazást elég vonzónak találják ahhoz, hogy a SIF-eket felvásárolják, és a bennük lévő eszközöket a piacon értékesítsék. Így zsebre tehetik a piaci árfolyamok és a SIF-részvények közötti diszkontot. Ez rövid távon eladói nyomás alá helyezheti a többi közt
a bankrészvényeket, hosszú távon ugyanakkor javítja ezeknek a részvényeknek a likviditását és közkézhányadát is.
Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő befektetési igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.