BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hektikus zöldségárak a Budapesti Nagybani Piacon

Az idén itthon a szokásosnál később indult a spárgaszezon, amelyre továbbra is jellemző, hogy a hazai fogyasztás alacsony, a termés nagyobb részét az exportpiacokon értékesítik, az idén magasabb árakon az előző évinél.

Az elmúlt években 1400–1550 hektárról 5,6–6,7 ezer tonna spárgát takarítottak be Magyarországon – idézte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait a spárgapiacról szóló jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Szakértők szerint az idén a megszokottnál később, április végén kezdődött a spárga szedése, és várhatóan június közepéig tart.

A spárga hazai fogyasztása alacsony, a termés döntő hányadát külföldre szállítják. A KSH adatai szerint a friss vagy hűtött spárga külkereskedelmi aktívuma 2021-ben 2,57 milliárd forintra emelkedett. Az előző évhez viszonyítva a kivitel mennyiségben 5 százalékkal, 2,4 ezer tonnára, értékben pedig 15 százalékkal, 2,66 milliárd forintra nőtt. A magyarországi spárga legnagyobb vásárlója Németország (1,09 ezer tonna), Svájc (537 tonna), Svédország (245 tonna) és Finnország (221 tonna) volt a vizsgált periódusban.

Start of the asparagus season in Mecklenburg-Western Pomerania
A fehér és a zöld spárgát egyaránt 2000 forint kilogrammonként áron kínálták a Budapesti Nagybani Piacon idén április végén, május elején
Fotó: JENS BUTTNER / dpa Picture-Alliance via AFP

 

A Budapesti Nagybani Piacon a 17. héten jelent meg a hazai spárga, kilogrammonként 2200 forintos termelői áron. A fehér és a zöld spárgát egyaránt 12 százalékkal magasabb (2000 forint kilogrammonként) áron kínálták 2022. 17–19. hetében az előző év azonos időszakához képest.

Az Európai Unió spárgatermelése 315,4 ezer tonna volt 2021-ben, ennek mintegy 40 százalékát Németország (119 ezer tonna) adta, majd Spanyolország (62 ezer) következett a sorban – áll az Eurostat összesítésében. A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) szerint Németországban a 2020. évihez képest csaknem 1 százalékkal kisebb területen, 25,6 ezer hektáron termesztettek spárgát 2021-ben, 90 százalékban fehéret. A kedvező időjárás miatt korábban, március végén már tetemes mennyiségű belföldi spárga került a piacra. A németországi nagybani piacokon a túlkínálat és a gyengébb kereslet miatt a 18. héten a belföldi fehér spárga ára 23 százalékkal (5,05 euró kilogrammonként), a zöld spárgáé 25 százalékkal (7,56 euró) volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. 

Bár a német spárgaszezon alapvetően korábban kezdődött, ez nem minden területre volt igaz. A január végén, február elején Magyarországra is lecsapó szélvihar ugyanis a német fóliaborításokban is súlyos károkat okozott, a fólia melegítő hatása egy ideig viszonylag nagy felületen nem érvényesült, így ott később tudták elkezdeni a szedést.

Az idei szedést a koronavírus miatt bevezetett biztonsági intézkedések már sokkal kevésbé befolyásolták, mint az utóbbi két évben, az inputanyagárak elszállása és a munkaerőköltségek jókora, 25 százalékos drágulása mellett gondot okozott az is, hogy az orosz–ukrán háború áttételes hatása miatt nehézkesebbé vált a munkaerő-toborzás.

A FreshPlaza adatai szerint Spanyolországban többhetes késéssel indult a zöld spárga szezonja, a szakmaközi előrejelzés szerint 2022-ben csaknem 44 ezer tonna zöld spárgát takaríthatnak be, ezer tonnával többet, mint 2021-ben. 

Az Eurostat adatai szerint Spanyolország 15 százalékkal, 27,2 ezer tonnára, Hollandia 15 százalékkal, 16,7 ezer tonnára, Olaszország 30 százalékkal, 9,6 ezer tonnára növelte szállításait a közösség belső piacára 2021-ben az előző évihez képest. Emellett tavaly a közösség 38 százalékkal több, 32,3 ezer tonna spárgát vásárolt harmadik országoktól, elsősorban Peruból, ahonnan 22,6 ezer tonna volt a behozatal.

Hektikus zöldségárak a nagybanin

Az AKI Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) adatai szerint a 19. héten a hazai zöldborsó leggyakrabban 2400 forintos kilogrammonkénti áron jelent meg a Budapesti Nagybani Piac választékában, 9 százalékkal haladva meg az egy évvel korábbi, azonos heti megjelenési árat. A müncheni nagybani piacon az olaszországi származású zöldborsó átszámított ára ugyanekkor 1233–1423 forint között mozgott kilogrammonként.

A belföldi termesztésű, tölteni való édes paprikából a nagyobb, 70 millimétert meghaladó vállátmérőjű az egy évvel korábbinál 23 százalékkal magasabb, 920 forintos kilogrammonkénti átlagáron került a 19. heti felhozatalba, míg a 30–70 milliméter vállátmérőjű méretkategória ára kisebb mértékben, 16 százalékkal, kilónként 665 forintra nőtt. A belpiaci kaliforniai paprikát kilogrammonként 18 százalékkal olcsóbban, 1300, a spanyolországi származásút 1060 forintért értékesítették a 19. héten, ami 12 százalékos árcsökkenés az előző évihez képest.

A hazai, 47 milliméternél nagyobb átmérőjű fürtös paradicsom a tavalyi 19. hetit 23 százalékkal meghaladó, 625, míg a 40–47 milliméteres az előző évi 19. hetit 31 százalékkal felülmúló, 725 forintos leggyakoribb kilogrammonkénti áron szerepelt a Budapesti Nagybani Piac választékában.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.