BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűsítették a fúrt kutakra vonatkozó szabályozást

Az új szabályok megkönnyítették a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vételét és a vízjogi engedélyezés eljárását is.

Továbbra is díjmentesen lehet üzemeltetni a korábban létesített és a bejelentési kötelezettségnek eleget tevő kutakat – közölte Nagy István agrárminiszter.

20200716 SzékesfehérvárIllusztrációFúrt, ásott kút fennmaradására, telepítésére vonatkozó engedély, bejelentési kötelezettség végrehajtásának hosszabbítása 2023 év végéigFotó: Fehér Gábor FGFejér Megyei Hírlap 20200716 Székesfehérvár, fúrt kút, engedély, rendelet. Fotós: Fehér Gábor FG Fejér Megyei Hírlap
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap

Az Agrárminisztérium elkötelezett a felelős vízgazdálkodás és az öntözéses gazdálkodás kiszélesítése mellett – hívta fel a tárcavezető a figyelmet. E cél érdekében módosult korábban a vízgazdálkodásról szóló törvény is. Az új szabályok megkönnyítették a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vételét és a vízjogi engedélyezés eljárását is. A bonyolult adminisztráció helyett egy egyszerűsített adatlapon kell a bejelentést megtenni, ha a vízkivétel kizárólag talajvízből történik. 

A szabályozás célja az volt, hogy megoldódjon az az évek óta súlyosbodó probléma, amelyet az engedély nélkül kialakított kutak jelentenek a mezőgazdaságnak és a környezetnek. 

Fontos kitétel, hogy a kutat karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele nélkül, talaj-, illetve talajvízszennyezéssel nem érintett területen létesítsék, a talpmélysége az 50 métert ne haladja meg, és a kút az első vízzáró réteget ne érje el. 

Lényeges továbbá az is, hogy a kút csak az üzemeltetője művelésében álló földterületek öntözését biztosíthatja – tette hozzá. Nagy István kitért arra is, hogy a bejelentési kötelezettséget szankciómentesen 2023. december 31-ig lehet megtenni a Nemzeti Földügyi Központnál. A bejelentés, illetve az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól, aki ennek eleget tesz, az továbbra is díjmentesen üzemeltetheti a kútját – húzta alá az agrárminiszter.

Kútamnesztia: lejár a határidő, utána jön a bírság, de el is bontathatják a nem megfelelő kutat

Az engedély nélküli kutak után a magánszemélyek akár 300 ezer forint bírságot is kaphatnak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.