A Vetőmag Szövetség küldöttgyűléséről szóló közlemény szerint Takács Géza mandátuma 2028-ig szól. A szervezet alelnökeivé Cs. Nagy Istvánt, Mátrai Tibort és Vida Gyulát választották a küldöttek. A szekcióbizottsági elnökök Kökény Benő, Laczkó Róbert, Patakfalvi Péter és Perczel Péter lettek.

Vetőmag Szövetség
Takács Géza maradt a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A testület vezető tisztségére 2007-ben kinevezett agrárszakember 2028-ig látja el az elnöki teendőket. A szövetség alelnökei Cs. Nagy István, Mátrai Tibor és dr. Vida Gyula lettek.
Takács Géza szerint az egész szektor azon dolgozik, hogy a klímaváltozás hatásait ellensúlyozza.
Fotó: Vetőmag Szövetség

A régi-új elnök közleményében kiemelte, hogy a tavalyi aszály okozta károk a vetőmagágazatot is rendkívül érzékenyen érintették. A szélsőségek egyértelműen a változó klíma hatásai. Ezenkívül az ágazatra hatással voltak a koronavírus-járvány hullámai, az input anyagok és az energiaárak emelkedései, az inflációs hatások, az elmúlt évtől pedig az orosz–ukrán háborús helyzet okozta külpiaci bizonytalanságok is. A Vetőmag Szövetség elnöke szerint a globális felmelegedés már megállíthatatlan, az éves középhőmérséklet emelkedése különösen aggasztó. Mint írta: 

A vetőmagszakma az első a sorban, amelynek jól kell prognosztizálnia a jövőt, hiszen a következő évek sem lesznek könnyebbek.

A kihívásokra új, a stresszhelyzeteknek ellenállóbb hibridekkel, fajtákkal tudunk választ adni. A kialakult helyzet nehéz jövőt sejtet, de az egész szektor azon dolgozik, hogy ezeknek a hatásait megpróbáljuk a legnagyobb mértékben csökkenteni. 

A vetőmagon is spórolni próbálnak a gazdák

Itthon csökkent, a külpiacokon pedig nőtt a vetőmagok értékesítése. Bár az utóbbi években az őszi búzánál növekedett a minősített vetőmagok használatának aránya, a fémzárolt mennyiség csökkenése e trend megtörésére utal.

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezetnek és Terméktanácsnak 1153 tagja van. A stratégiai jelentőségű, az élelmiszerlánc első lépcsőjének tekinthető hazai ágazat meghatározó Európában és a világpiacon is. A mintegy 110 ezer hektáron zajló magyar vetőmag-előállítás értéke éves szinten 190 milliárd forintot tesz ki. Az ágazat szereplői nemcsak a hazai igényeket szolgálják ki vetőmagokkal, hanem jelentős, 120 milliárd forint értékű exporttevékenységet is folytatnak. A legjelentősebb célországok közé az és a Független Államok Közösségének országai tartoznak. A szektor évente több mint száz különböző fajból, csaknem 1300-fajta vetőmagot állít elő.