November első napjaiban jelent meg az az ajánlattételi felhívás, amely a Digép vállalatcsoport három divízióját -- a melegalakítót, a szerszámgépgyárat, a szerencsi szivattyúgyárat --, valamint az ipari park tulajdonában lévő földterületeket kínálja megvételre. A jelenleg mintegy 550 főt foglalkoztató vállalatcsoportra, illetve annak egyes divízióira december 15-ig nyújthatják be ajánlataikat az érdeklődők.
Mint Hajnal Péter, az MBV Rt. vezérigazgatói tanácsadója elmondta, a korábbi olasz érdeklődő (a Riganti), amely a melegalakító-gyár megvásárlását fontolgatja -- és erről korábban már több alkalommal folytattak tárgyalásokat az MBV szakértőivel --, egyelőre nem jelezte az üzlettel kapcsolatos konkrét szándékait.
Hajnal Pétertől megtudtuk azt is, hogy az ajánlattételi felhívásra jelentkezők közül előnyben részesítik azokat, akik a Digép nagyobb hányadát kívánják működtetni.
A Magyar Fejlesztési Bank 1997-ben vált a Digép-társaságok tulajdonosává: előbb 300 millió, majd összességében 997 millió forinttal emelte meg a Diósgyőri Melegalakítógyár Kft., a Szivattyú és Környezetvédelmi Gépgyár Kft., a Diósgyőri Szerszámgépgyár Kft., valamint az időközben életre hívott Diósgyőri Ipari Park Kft. törzstőkéjét. A tőkeinjekció volt hivatott biztosítani a társaságok anyagi biztonságát, likviditását.
Az akkori reorganizációs program sikertelen volt, sőt sokan még mindig azt keresik, vajon mire is költötték el a majd 1,3 milliárd forintot. A három termelőcég 1999-ben összességében 2,7 milliárd forintos árbevétel mellett 530 millió forintos üzemi és 620 milliós mérleg szerinti veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.
A Digép vezetése jó ideje megfogalmazta: ahhoz, hogy a cégcsoport biztonsággal működjék, nagyobb bevételre, illetve termeléshatékonyságra lenne szükség. Ennek megteremtéséhez 1,5-2 milliárd forintnyi reorganizációs tőke is kellene.
Az elmúlt időszakban a Digép vállalatcsoport társaságai többször kerültek olyan nehéz helyzetbe, hogy a fejlesztési bank kénytelen volt azonnali pénzügyi segítséget nyújtani a társaságoknak. A pénzintézet döntés-előkészítői az idén egy úgynevezett rendezési programot dolgoztak ki szakértők bevonásával.
A program figyelembe veszi az aktuális piaci körülményeket, a humán erőforrás helyzetét, a reorganizáció pénzügyi feltételeit és várható eredményét, valamint a magánosítás reális lehetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.