Az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója szerint az állam számára kifejezetten hátrányos az 1996-ban a Dunaferr Rt. vagyonkezelésére -- a vasmű menedzsmentje által -- alapított Acél XXI. Kft.-vel kötött szerződés. A Dunaferr Rt. vezetői azonban érdeklődésünkre egyelőre nem kívántak nyilvános sajtóvitába bocsátkozni Gansperger Gyulával.
A dunai vasmű vagyonkezelésbe adása már annak idején is komoly vitákra adott okot. Mint beszámoltunk róla, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. jogászai több szempontból is kifogásolhatónak tartották a dunai vasmű vezetői által frissen alapított Acél XXI. Kft. pályázatát. Ennek ellenére azt egyetlen ellenszavazattal elfogadta a bírálóbizottság.
A jogászok többek között a vagyonkezelői sikerdíj megállapításának, illetve a menedzsment javadalmazásának szabályait kifogásolták, valamint kevésnek tartották az Acél XXI Kft. által letett 500 millió forintos bankgaranciát. Sőt időközben kiderült, hogy a pályázati kiírásban az 1994-es mérlegadatok alapján, 4,9 milliárd forinttal kisebb saját tőkét jelöltek meg, a sikerdíj egy részét pedig a vagyonnövekedéshez kötötték. Eszerint bárki kapott volna vagyonkezelői megbízást, ekkora vagyonnövekmény után már azonnal megillette volna a prémium.
Horváth István, a Dunaferr Rt. elnök-vezérigazgatója s az Acél XXI. Kft. vezetője annak idején a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott, az 1995-ös vagyonnövekedésről az ÁPV Rt.-nek éppúgy tudomása volt, mint a többi pályázónak. Hozzátette; a vasmű menedzsmentjéből alakult társaság elfogadta, hogy ne az 1994-es, hanem a 4,9 milliárd forinttal magasabb, 1995-ös saját tőkét tekintsék bázisnak, s ehhez mérjék a sikerdíj egy részét meghatározó vagyonnövekedést.
Az idén áprilisban, amikor ismét felerősödött a vagyonkezelői szerződés kritikája, Horváth István lapunk érdeklődésére elmondta; gyakorlatilag egyetlen szervezet volt, amely komolyan megvizsgálta az ügyet, de semmilyen szabálytalanságot sem találtak. A konszolidált vagyonnövekmény -- tette hozzá az elnök-vezérigazgató -- tényleges eredmény következménye, és nem korrekciós módszereken alapul.
A privatizációs szervezet egyébként az érvényes szerződés szerint közel 1 milliárd forinttal adósa az Acél XXI. Kft.-nek, ami az adók levonása után, ötéves munka fejében, huszonegy magánszemélyre elosztva nem tekinthető irreálisan nagy összegnek. Az Acél XXI. Kft. egyébként -- tudtuk meg akkor Horváth Istvántól -- számos alkalommal felajánlotta az ÁPV Rt.-nek, hogy kész tárgyalásokat kezdeni a vagyonkezelői szerződés módosításáról. Információink szerint azonban hivatalosan a privatizációs szervezet máig nem válaszolt erre az ajánlatra.
Azt Horváth István a Világgazdaságnak adott áprilisi nyilatkozatában is elismerte, hogy a társaságcsoport eladósodottságának mértékében vitában állnak az ÁPV Rt.-vel. Azonban hozzátette; a Dunaferr Rt.-t nem lehet egy mezőgazdasági vagy kereskedelmi társasággal összevetni, egy alultőkésített cégnél az olyan intenzív árbevétel-növekedés, amit a vasmű produkált az utóbbi években, törvényszerűen együtt jár az eladósodás mértékének növekedésével.
A Dunaferr Rt. egyébként az idén a vállalatcsoport fennállásának legjobb gazdasági évét zárja majd. Az előzetes adatok szerint az év első kilenc hónapjában 7 milliárd forintos üzemi eredményt értek el.
Az Acél XXI. Kft nyilvánosan nem vitázik az ÁPV Rt.-vel Információnik szerint az ÁPV Rt. a mai napig nem válaszolt hivatalosan az Acél XXI. Kft.-nek, a Dunaferr Rt. vagyonkezelési szerződésének módosítására vonatkozó javaslatára. A dunai vasmű vezetői egyébként nem kívánnak nyilvános sajtóvitába bocsátkozni az ÁPV Rt.-vel 12 ezer a embert foglalkoztó cégcsoport ügyeit illetően. N. I.--H. R.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.