BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyárbezárások a cukoriparban

Az 1990 óta befagyasztott uniós garantált árak miatt folyamatosan gyárbezárásokra kényszerül az európai cukoripar: az elmúlt évtizedben jó egynegyedével csökkent az üzemek száma. Az EU árszínvonala ugyanakkor a szigorú importkorlátozásoknak köszönhetően továbbra is mintegy háromszorosa a világpiacinak.

Az 1990/91-es cukortermelési szezonban még közel 200 cukorgyár működött az akkori tizenkét uniós országban, öt évvel később viszont az immár tizenöt tagállamnak mindössze 172 termelőüzeme volt. Az 1999/2000-es idényben pedig már csak 147 -- érzékelteti a változásokat a Reuters.
Jean Louis Barjol, az európai cukorgyártók bizottságának (CEFS) vezérigazgatója ezt logikus folyamatnak tartja. Rámutat: az utóbbi évtizedben a változatlan árak mellett az infláció, továbbá a munkaerő-, szállítási és alapanyagköltségek emelkedése összezsugorította az ágazat nyereségét, így a társaságok folyamatos racionalizálásra -- azaz egyes gyárak bezárására -- kényszerülnek.
A British Sugar nemrég bejelentette: a következő szezon végéig kilenc gyárából hármat bezár. Hasonló lépések az EU legnagyobb cukortermelőjénél, a Südzuckernél is napirenden vannak. A kilenc országban összesen 42 répafeldolgozó üzemet működtető cég -- amely Magyarországon áttételesen tulajdonosa a petőházi, ácsi és kaposvári cukorgyárnak -- 14 németországi üzeméből hármat tervez megszüntetni a 2002-es kampány végéig.
A társaságok hosszú távú stratégiájuk kidolgozásánál kénytelenek számolni azzal, hogy az EU által támogatott kivitel mennyisége a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) nyomására várhatóan csökken. Ennek felismerése volt elemzők szerint az egyik legfontosabb motiváció, ami a kilencvenes években az uniós tagságra váró kelet-közép-európai országokban végrehajtott gyárfelvásárlásokra indította a nyugat-európai cégeket: így kívánták növelni majdani termelési és támogatási kvótáikat.
A racionalizálásnak köszönhetően mára nagyfokú koncentráció jellemzi az EU cukoriparát. Öt tagállam piacán monopolhelyzet, további háromban pedig duopólium érvényesül, de a 22 cég alkotta francia piacon is lényegében három vállalat jelenléte a meghatározó. A legtöbb gyár Francia- (37), Német- (32) és Olaszországban (23) működik, ám ezek a számok is évről évre zsugorodnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.