BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Intelligens Microsoft-telefon

Ismét mozgásba jött a mobiltelefon-üzlet. A Microsoft Corp. várhatóan még az idén piacra dobja intelligens telefonját, amely már multimédiás használatra is alkalmas. Persze a versenytársak -- a Psion, a Palm, az NTT DoCoMo -- is lázasan fejlesztenek. A bejelentés időzítése nem véletlen: a héten a franciaországi Cannes-ban gyűlik össze a szakma "krémje".

Az intelligens telefonok olyan kicsi, de igen sokra képes készülékek, amelyeket beszélgetés mellett adatbázis-lekérdezésre, internetezésre, vagy -- a viszonylag nagy, színes képernyő révén -- videózásra, zenehallgatásra is lehet használni. Mint a Reuters beszámol, előállítási költsége 800 dollár körüli a legfontosabb újdonságot képviselő szoftverrel együtt. A mobiltelefon-piacon ugyanis már vannak olyan készülékek, amelyekkel lehet szörfözni az interneten, kutatni az adatbázisokban, letölteni képeket. Az adatátvitel azonban igen lassú, és az előbbi gépek egyebekben is kevesebbet tudnak, mint a Microsoft most bejelentett, szupergyors új szoftvere.
A Microsoft-fejlesztés mozgósítja az egész szakmát. A világ vezető szoftvergyártója által kifejlesztett programmal, a Stingerrel a dél-koreai Samsung, a japán Mitsubishi és a brit Sendo által gyártott készülékeket töltik fel. Bevezetésében és kipróbálásában olyan nagyágyúk vesznek részt, mint a brit Vodafone, az ausztrál Telstra, a német T-Mobil és a spanyol Telefónica Mobile.
Ugyanakkor a többi jelentős készülékgyártó -- például a Nokia, a Motorola, a Matsushita és a (gyártó üzletágát leadott, de a fejlesztést továbbvivő) Ericsson -- nem csatlakozik a Microsoft-akcióhoz. Ez a megfigyelők szerint egyértelműen jelzi, hogy -- s ezt a Microsoft is jól tudja -- a vezető készülékgyártók is hasonló terveken törik a fejüket. A jelenlegi piaci tendenciák ugyanis arra utalnak, hogy a mobiltelefon-üzletben a jövő nem a "csupasz" készülékeké, hanem a hozzájuk kapcsolódó szoftvereké és szolgáltatásoké. A Nokia és az Ericsson világossá is tette a szakma számára, hogy maguk is aktívan be akarnak kapcsolódni a szoftverek és a szolgáltatások fejlesztésébe.
De nem is elsősorban a készülékgyártók jelentik a nagy kihívást a Microsoftnak, hanem azok a cégek, amelyek szintén az intelligens telefon koncepcióján dolgoznak. Ezek között van az amerikai Psionhoz tartozó Symbian, a szintén amerikai Palm, vagy az i-Mode-ról ismert japán DoCoMo. Mozgolódnak az európaiak is, hiszen a Siemens is hétfőn jelentette be: licencmegállapodást kötött a Symbiannal, hogy az amerikai társaság szoftverét használhassa intelligens telefonjainál.
Ugyanakkor a készülékgyártók is érzik a piaci változások előszelét, hiszen többen is bővítik termelésüket: a japán Sharp a jelenlegi kétszeresére, s ezt főként az USA-ba és Európába küldik az idén nyártól. Ugyanezt teszi a Sanyo és a Toshiba is, s a Matsushita a jelenlegi hatról tíz százalékra akarja növelni globális piaci részesedését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.