BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A független termelők is csatlakozhatnak

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC április elsejétől további egymillió barrellel, azaz mintegy 4 százalékkal csökkenti a napi termelési összkvótáját. A kereslet várható visszaesésével indokolt döntést legközelebb a szervezet június eleji rendkívüli ülésén vizsgálják felül.

Különösebb meglepetés nélkül zárult szombaton Bécsben az OPEC soros, immár 114. miniszteri értekezlete. A kvótaszabályozásban részt vevő tíz tagország (Irak nélkül) napi össztermelése a jövő hónaptól -- legalábbis papíron -- 25,2 millióról 24,2 millió barrelre csökken. A korlátozás így az általánosan várt tartományon belül marad, igaz, a napi egymillió barreles visszafogás annak felső határát jelenti. A már most is túlkínálatot emlegető olajkartell a világgazdaság lendületének lefékeződésével és a második negyedévi várhatóan erős szezonális keresletcsökkenéssel indokolja a termelés visszafogásának szükségességét.
Az OPEC-miniszterek egyetértését illetően már kétség sem nerült fel azután, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a múlt héten további 110 ezer barrellel csökkentette a nyersolaj várható idei napi keresletnövekedésével kapcsolatos előrejelzését, újabb lejtőre taszítva ezzel a világpiaci árakat.
Az OPEC jelenleg a világ nyersolajkínálatának mintegy 40 százalékát termeli, és részesedése a kvóták leszállítása után is elérheti az egyharmadot. Piacvesztése még kisebb lehet, ha a független termelők egy része ismét csatlakozik az árszilárdító akcióhoz, és összesen napi 2-300 ezer barrellel -- mint azt az OPEC-vezetők remélik -- csökkentik a kínálatukat.
A hét végi ülésen több független olajexportőr, köztük Oroszország, Kazahsztán és Mexikó magas szinten képviseltette magát. Ez utóbbi a Bloomberg értesülése szerint már ma vagy holnap bejelentheti exportja visszafogását.
A tavalyi fokozatos bővítés után az idén február elsejétől már 1,5 millió barrellel (5,6 százalékkal) csökkent az OPEC napi összkvótája, ám a korábban szolidáris függetlenek akkor még nem látták indokoltnak a csatlakozást.
Azóta viszont újabb lejtőre csúsztak az olajárak. Az OPEC piacpolitikáját irányító jelzőár 23 dollár, az Európában mértékadó brent (áprilisi szállításra) 24,5 dollár alá esett a múlt hét közepén. A jelzőárat a kartelltagok többsége a barrelenkénti 25 dollár körüli szinten szeretné tartani, ami azt jelenti, hogy a tőzsdei áraknak ennél mintegy 2 (brent, London), illetve 4 (WTI, New York) dollárral magasabban kellene mozogniuk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.