Az első fél évben 85 ezer fogyasztásmérőt ellenőriztek az Elmű Rt. szakemberei. Boros Norbert, a társaság kommunikációs igazgatója elmondta, 30 százalékos volt a találati arány. Ötezer esetben derült fény durva, komoly életveszélyt előidéző és rendkívül nagy értékű visszaélésre. A tavaly "eltűnt" tízmilliárd forintnyi áram három évig elég lenne Budapest közvilágítására, illetve Miskolc egyévi szükségleteire.
Az áramlopás nem szociális bűncselekmény, mert a villamosenergia-hálózatban szükséges beavatkozások vagy a visszaéléshez szükséges berendezések százezer forint körüli összegbe kerülnek. Egy ilyen nagyságrendű "beruházás" pedig csak ott térül meg, ahol egyébként tetemes villanyszámlát kellene fizetnie a fogyasztónak. A fővárosban számos ipari, szolgáltatóvállalkozásnál -- például vendéglátóhelyeken, pékségekben -- találkoztak professzionálisnak tekinthető megoldásokkal az ellenőrök.
A most induló kampány elsődleges célja, hogy tudatosítsa a fogyasztókban: az áramlopással nem az államot, hanem tulajdonképpen a tisztességes fogyasztókat károsítják meg.
A Világgazdaság érdeklődésére Boros Norbert elmondta, hogy az új villamosenergia-törvény előkészítése során érezhető volt a Magyar Energia Hivatal és a Gazdasági Minisztérium részéről is az elmozdulás, hogy nagyobb jogszabályi lehetőséget kapjanak a tolvajokkal szembeni fellépésre. Ez idő szerint ugyanis legfeljebb szabálysértési eljárást kezdeményezhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.