A nyári szünet utánra halasztotta határozatát a hazai médiapiac egyik legjelentősebb külföldi befektetőjével kapcsolatban az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT). A döntés, amely a Bertelsmannt két magyarországi érdekeltsége -- az RTL Klub televízió és a Népszabadság napilap -- közötti választás elé állítja, a médiatörvény 125. paragrafusán alapul. Eszerint az országos napilapban befolyásoló részesedéssel bíró vállalkozás országos televízióban nem szerezhet meghatározó részesedést, és megfordítva. A Bertelsmann-csoportnak különböző cégein keresztül az RTL Klub televíziót működtető MRTL Rt.-ben 49 százalékos, a Népszabadság Rt.-ben szintén 40 százalékot meghaladó tulajdoni része van. Az ORTT 180 napos határidőt szabott a jogsérelem -- azaz a párhuzamosan birtokolt két "befolyásoló mértékű" részesedés -- megszüntetésére. Piaci elemzők szerint elképzelhető, hogy a német médiaóriás napilapja, a Népszabadság eladásával oldja fel a jogilag ellentmondásos helyzetet. Ezt valószínűsíti, hogy -- mint arról a Világgazdaság folyamatosan beszámolt -- a Bertelsmann 1995-től lépésről lépésre, eddig mintegy 25 milliárd márkás befektetéssel növelte tulajdonrészét a luxemburgi RTL-csoportban, amelyben jelenleg 67 százalékos részesedése van. Ezzel párhuzamosan -- és részben a nemzetközi Bertelsmann-birodalom belső szerkezeti átalakításának lehetőségét is felvetve -- a német sajtóban többször szóba került, hogy a társaság megválna napilapjaitól, köztük a Népszabadságtól is . Lehetséges vevőként a Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ), illetve a brit Pearson neve merült fel: a találgatásokat táplálja az a tény, hogy mindkét médiavállalkozásnak van -- egy esetleges ügylet részeként átengedhető -- RTL-részvénypakettje is.
A médiahatóság határozatát az RTL Klub kommunikációs igazgatója, Szabó Stein Imre jogszerűnek nevezte, de ezen túlmenően nem kívánta kommentálni. A döntéssel kapcsolatban Eötvös Pál, a Népszabadság Kiadói Rt. elnöke a Világgazdaságnak elmondta: a helyzet megoldása kizárólag a tulajdonosra tartozik. Képviselője és az elnök között ugyan már korábban szóba kerültek lehetséges stratégiák, ezeket azonban Eötvös nem kívánta nyilvánosságra hozni. Kázmér Judit, a WAZ magyarországi érdekeltsége, a Pannon Lapok Társasága vezérigazgatója lapunkat arról tájékoztatta, hogy a WAZ és a Bertelsmann között a napilapok adásvételének lehetőségéről hónapok óta folyamatos a tárgyalás. Kázmér szerint azonban nem valószínű, hogy az esetleges üzletkötést a Bertelsmann napilap-portfóliójának csupán egyik elemét képviselő Népszabadsággal összefüggő jogi problémák döntsék el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.