Nem hozták lázba a kedvező kamatozású lakáshitelek a Tolna megyei építkezőket, egyelőre nem készül több lakás a megyében, mint korábban. Szekszárdon a polgármesteri hivatal építési osztálya 2001-ben 88 építési engedélyt adott ki, ami az előző évinél mindössze héttel több. Az építkezők zöme magánszemély, akik családi házat szeretnének építeni. Társasházra nincs nagy kereslet. Bizonyára ez az oka annak, hogy a megyeszékhelyen eddig még nem akadt olyan befektető, aki lakóparkot kívánna építeni. Épült ugyan néhány szép, 8-10 lakásos társasház a megyeszékhelyen a régi, lebontott ingatlanok helyén, de nem versengtek érte, a szekszárdiak magasnak találták a 155 ezer forintos négyzetméterárakat.
A városközpontban lévő, egyedi fűtésű, használt lakásoknál 100-120 ezer forint egy négyzetméter ára, a távolabbi lakótelepeken ennél 10-20 ezer forinttal alacsonyabb. A régebbi családi házakért - a helytől, nagyságtól és a komfortfokozattól függően - 6-10 milliót, az újabbakért 15-20 millió forintot kérnek.
A megyeszékhelyen az építkezési kedvet csökkenti, hogy Szekszárdon kevés az építési telek. A négyzetméterárak 8000 forintnál kezdődnek, de jó fekvésű teleknél ennek a többszöröse is lehet. Jobb a helyzet azokon a Tolna megyei településeken, ahol korábban szovjet laktanyák működtek, az üres ingatlanokat ugyanis a legtöbb helyen lakásokká alakították át. A megyeszékhelytől alig 10 kilométerre fekvő Tolna városában például az utóbbi években több mint 140 lakás épült a volt szovjet laktanya területén.
Dunaföldváron, a 6-os út mellett lévő volt szovjet laktanya területén kétszázötven lakást alakított ki az ingatlankezelésre, -hasznosításra létrehozott Duna-földvári Ipari és Területfejlesztési Kht. Most negyvenhét garzonlakás készül állami támogatással. Az elképzelések megvalósításához a társaság a Gazdasági Minisztérium bérlakás-támogatási programjának pályázatán nyert 98 millió forintot. Ebből és a 65 milliós önkormányzati forrásból 25-30 négyzetméteres garzonlakásokat alakítanak ki nyugdíjasok számára. A lakásokat költségelven, kedvező áron adják bérbe.
A megye délnyugati szélén fekvő Dombóvár önkormányzata az elsők között vett részt a kormány 2001-ben meghirdetett bérlakás-építési programjában. A dombóváriak a település határában lévő, a kaposszekcsői önkormányzattal közös, volt szovjet laktanya területén alakítottak ki 18 bérlakást a pályázaton nyert 68 millió forint segítségével. Hátrányos helyzetű településként a saját erő 20 százalék volt. Eddig tizennyolc lakást adtak át. A költségelvű szociális bérlakásokkal fiatal házasok otthonteremtési gondját oldották meg. A polgármester, Tóth Attila tájékoztatása szerint az önkormányzat a Széchenyi-terv pályázatán újabb 47 millió forintot nyert, ebből egy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanra építenek negyedik szintet.
A közös, volt szovjet ingatlannal a kaposszekcsői önkormányzat a Széchenyi-terv keretében nyert pályázatnak köszönhetően 26 lakás építését kezdi meg hamarosan. Az egykori szovjet laktanya területe lassan benépesül.
Bérlakások másutt is épülnek a megyében, Paks 2001-ben, a Széchenyi-terv keretében 88 millió forintot nyert e célra. Az önkormányzat a pályázati pénz segítségével harminc lakótelepi panellakást vásárolt meg a Paksi Atomerőmű Rt.-től, tizenhárom lakást pedig családi ház jellegű ingatlanokból alakítottak ki.
Hangyál János - Szekszárd
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.