A külföldi borok behozatalakor nem a forgalom számait figyeljük. A célunk, hogy színesebbé váljon a választék, s az összevetésekből nemcsak a fogyasztók, hanem a borászok is levonhassák a következtetéseket - magyarázta Tálos Attila. Az olasz és spanyol borokra egyre határozottabban koncentráló Budapest Bortársaság tulajdonosa szerint egyre erőteljesebb érdeklődés mutatkozik a határainkon túli produktumok iránt, amit a cég főként az olasz és a spanyol kínálat bővítésével igyekszik kielégíteni. A Bortársaság ez év őszétől mintegy harminc tételt importál a legkülönbözőbb árfekvésekben - szem előtt tartva a versenyképességet -, de üzleteinek polcain megtalálhatóak más vállalkozások által behozott palackok is. Húzónévnek Olaszhonból a Prunotto, spanyol földről a Torres minősülhet, amelynek chilei borai is hamarosan megjelennek.
Olasz- és Spanyolország meghatározó szerepet játszik más kereskedők tevékenységében is. A Lamicoop például - mint Lipták Andrea, a cég munkatársa elmondta - elsősorban az ibériaiak munkásságára alapoz. A hiper- és szupermarketekben landoló termékek közül mennyiségben értelemszerűen a sangria és a malaga emelkedik ki, de a "haciendaborok" közül behozzák több neves pincészet magasabb minőségű és árfekvésű italait is. Általuk kóstolhatjuk az Ugarte, az Orvalaiz vagy a Bodegas Palacio alkotásait.
Az egyébként élelmiszergyártással, -exporttal és
-importtal foglalkozó D&S Food Kft. a napfényes Itáliára koncentrál. Doszpod László tulajdonos azt mondja, bort importálni még nem éri meg, de jó hobbi és kitűnő időtöltés. Sőt: okos dolog igények várható felfutására időben felkészülni, és jó előre ott lenni a piacon. A D&S a néhány ezer forintos kategóriákban a Cestello di Querceto, a Zenato, a Fontodi és az Armani nagy vörösborait forgalmazza hazánkban, játszva elérhető áron pedig a Casa Girelli gyümölcsös és könynyed fajtaborait kínálja a Canaletto szériából.
A külföld felé csak ez év elején fordult In Vino Veritas máris gyorsítani készül. A cég tíz borral startolt - Chiléből, Argentínából és Franciaországból -, ám hamarosan ötven tétel közelébe fejleszti határon túli kínálatát. Pátzay István tulajdonos rendkívül kedvező visszajelzésekről számolt be - felidézhetjük, hogy az argentin Bodegas Trapiche nyerte a Dugóhúzó legutóbbi pinot noir-tesztjét -, amelyek alapján részint az Újvilág, részint az egyedi fajták felé veszik az irányt. A kereskedő kiemelte a chilei Portal del Alto carmeneréjének hódítását, hozzátéve: hasonló sikereket arathat a syrah, ausztrál nevén a shiraz, lévén hogy újabban Ausztráliában is készülnek szétnézni.
Mindeddig alig esett szó a franciákról, ám tény, hogy a sokak szerint örökösen éllovas ország boraiért rajongóknak sem nagyon kell szűkölködniük. Erről gondoskodik a nagy chateau-k nagy évjáratait prezentáló Malatinszky Csaba vagy a Barton & Guestier megbízható minőségi borait évtizede importáló Vinarium Rt. Széles választékkal nyomul a Francia Borok Háza is, minthogy az egyszerűbb asztali és tájborok mellett elhozzák - például és sok minden más mellett - a Rhone-völgyi E. Guigal legjobbjait, és olyan chateau-k aktuális produktumait is, mint a Ducru-Beaucaillou vagy a Beychevelle.
A legnagyobb dobásra mostanában a Zwack Borház készül. Mint Kiss Jenő kereskedelmi igazgatótól megtudtuk, a Zwack Borvilág néven a budapesti belvárosban vinotékát nyitó cég mintegy 300 külhoni bort forgalmaz majd. Köztük kisebb menynyiségben olyan nagy neveket is, mint az Ornellaia, a Tenuta San Guido - a pincészet a hírneves és várhatóan szintén elérhető Sassicaia révén ismert - vagy a hallatlan presztízsű Angelo Gaja. De becserkészik még francia földről a Drouhint vagy Ausztráliából a Penfoldsot, hogy Francis Ford Coppola - a jó nevű filmrendezőt nem kevésbé nagyszerű borászata révén is becsülik - legendás Rubiconjáról már ne is beszéljünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.