Az árampiacon azt hallani, hogy a piacnyitás tulajdonképpen befejeződött, mert nincsenek sem szabad erőművi, sem importkapacitások. Valóban befejeződött a piacnyitás?
- A piacnyitásnak nincs vége, de a folyamat korlátos. A liberalizáció törvényi feltételei minden tekintetben biztosítottak, a fizikai feltételek azonban rendkívül korlátozottak. A villamosenergia-törvényben nem intézkedtek a hosszú távú szerződések felbontásának költségeiről. Ez az MVM feladata volna, de érthető módon ez a folyamat nemigen halad előre. Amelyik szerződés az MVM-nek előnyös, azt ő nem akarja felbontani, amelyik pedig az erőműnek, azt meg ő, ez teljesen érthető. Ennek következtében a hazai lehetőségek igen beszűkültek. Ugyanakkor a magyarországi erőművi árak magasabbak a nyugat-európai piacon jellemzőeknél. Régi, rossz hatásfokú szenes erőművekkel, kötelező átvétellel ez nem is csoda. Az importkapacitások esetében a lehetőségeinket egyrészt a fizikai törvények határozzák meg. Arról nem tehetünk, hogy a magyarországi alaphálózaton keresztül a Kirchoff-törvénynek megfelelően jelentős áramlás megy keresztül, ami az átviteli kapacitások egy részét lefoglalja. Ha majd csatlakozunk az ETSO (az európai rendszerirányítók szervezete - a szerkesztő) kezdeményezte egységes határkeresztező tarifarendszerhez, akkor részben megtérítik számunkra ezeknek a véletlen áramlásoknak a költségeit, s ezt a pénzt további hálózatfejlesztésre lehet fordítani. Leginkább a szlovák-magyar viszonylatban volna erre szükség. Javasoltuk a Magyar Energia Hivatalnak egy soron kívüli vizsgálatot követően, hogy a harmadik szlovák-magyar távvezetéki összeköttetés kiépítését haladéktalanul el kell kezdeni. A kivitelezés jó esetben két évig tart, vagyis legkorábban 2006-tól állhat rendelkezésre ez a többletkapacitás. Az idei lehetőségeinket a szlovák-magyar viszonylatban erősen korlátozza, hogy a szlovák rendszerirányító még tavaly engedélyezte 800 megawatt átvitelét a határon. Az összesen 950 megawattnyi szlovák összeköttetésből 350 a közüzemi ellátáshoz foglalt. A fennmaradó 600-ból mindössze 150 megawattnyi maradt nekünk. Jövőre legfeljebb még 150-nel bővülhet, vagyis 2004-ben összesen 300 megawattnyi importkapacitás lehet a szlovák-magyar metszéken. Ha az úgynevezett 2. szinkronzóna-, vagyis déli szomszédainkkal párhuzamos üzembe kapcsolunk, akkor déli irányból 1000 megawattnyi importkapacitás nyílhat meg, tehát a kereskedők, feljogosított fogyasztók déli irányból importálhatnak, ha lesz megfelelő áron áram.
Ez azt jelenti, hogy az importkapacitások aligha oldják fel a hazai erőművi kapacitáshiányból eredő problémákat. Mi lehet a megoldás ebben a helyzetben?
- Erőművet kell építeni, olcsó termelői kapacitásokat szükséges létesíteni. Arra senki se számítson, hogy a magyar árampiac alapvetően importfüggő lesz, ez ugyanis komoly szabályozási problémákat okozhat, hiszen az import tartalékait meg kell teremteni. Már ma is látható, hogy amint februártól felgyorsult a piacnyitás, úgy a paksi atomerőművet rendszeresen vissza kell terhelni, ennek azonban van egy fizikai határa, amikor ez még nem okoz biztonsági kockázatot. Részben megoldást jelentett, hogy az energiahivatal engedélyezte az MVM-nek, hogy a felesleges paksi áramot exportálja, de éjszaka, amikor a többlet jelentkezik, a piacon senkinek sem kell áram. Ugyanakkor elkerülhetetlennek látszik egy szivattyús tározós erőmű építése, legkésőbb 2010-ig. Vannak is külföldi befektetők, akik érdeklődnek a lehetőség iránt, de ekkora beruházást hosszú távú szerződés nélkül senki sem vállal. A Magyar Energia Hivatalnak ezért engedélyezni kell, hogy a Mavir Rt. szerződjön velük. Ez a megoldás azért is szükségessé válik, mert a megújuló energiaforrások arányának növekedésével további tartalékok szükségesek. Ha azt is számításba vesszük, hogy az év végén 400-600 megawattnyi régi, szenes erőművi kapacitást környezetvédelmi okokból le kell állítani, akkor lehet, hogy a kormánynak például adókedvezményekkel, vagy más módszerrel be kell avatkozni az erőműpark megújításába, bővítésébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.