Tavaly nagyon alacsony volt a termés, aminek következtében december végéig az exportra szánt méz csaknem száz százalékát kiszállították a Méz-Világ Kft.-nél. Így ez év első felében alig volt eladni való áru, a 2003-as bevételüket szinte kizárólag az új méz eladása gyarapítja - mondta az ügyvezető igazgató.
A cég tavaly a teljes magyar, 15 ezer tonnás mézexport 18-19 százalékában volt érdekelt, ez 2820 tonna mézet jelent, amelynek döntő többségét Németországba szállították. Döntően hordós mézet, ezenkívül más méhészeti árukat, propoliszt, virágport és méhviaszt értékesítettek. A kft. integrátorként a méztermelést az egész országban szervezi, tizenkét felvásárlón keresztül tart kapcsolatot a mintegy 2600 profi termelővel. Adott esetben ezeknek rendszeresen biztosítja a méhélelmet jelentő cukrot, továbbá a termelés és az állategészségügy különféle anyagait, és a kilónkénti 8 forintos támogatást is ők továbbítják a méhészekhez. A szolgáltatásokért a termelők többsége a mézárból fizet.
Az induló felvásárlási árak az ágazat minden szereplője számára kedvezőbbek voltak a tavalyinál. A helyzeten az javított, hogy az EU tavaly év elejétől gátat szabott a földrészt az előző években elárasztó kínai méznek. Jó minősége mellett ezzel javultak a magyar méz esélyei, ezért az előző évihez képest a felvásárlási és az exportárak jóval magasabbak.
A Méz-Világ Kft. az utóbbi hetekben az akácmézért kilónként átlagosan 800 forintot fizetett úgy, hogy a felvásárlás kezdetén 700 volt az ár (egy évvel ezelőtt 600 forintos kezdőárat alkalmaztak, ami később maximum 900-ra nőtt). Az idei felvásárlási átlagár 750 és 800 forint között várható.
A vegyes virágméz begyűjtése még tart, mostanában fejeződik be a napraforgó virágzása. Annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben nagy volt a szárazság, s repceméz a növény kifagyása miatt gyakorlatilag nem volt, a vegyes virágmézek gyűjtése sikeresnek mondható. Ezeknek a felvásárlási ára a viszonylag nagy termelői kínálat következtében a kezdeti 600-ról 570 forintra csökkent, kisebb árcsökkenés még várható.
Wild János azt is elmondta, hogy mivel az uniós, vagyis az eurós exportban érdekeltek, tavaly, de még az idén is leginkább a forint árfolyamának ingadozása okoz jelentős veszteséget. Százmilliós üzletkötések esetén a mostani devizaérték-változásnál sem mindegy, hogy a 260 forintnál elfogadott árajánlat után a beérkező euróért már csak 250-255 forintot kapnak a banktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.