Görögország útja az EU-ba egyszeri és megismételhetetlen, mégis számos tanulsággal szolgálhat az ezután csatlakozók, köztük Magyarország számára. Ez a szerző legfőbb üzenete. Egy hirtelen ötlettől vezérelve, doktori disszertációból és hihetetlen személyes szerencse révén született ez a könyv, amely tudományos dolgozat szakmai értékeit ötvözi azzal a szerelemmel, ami Almássy Esztert fűzi a napfényes Hellászhoz. Kár, hogy nem volt elég bátorsága megmutatni ezt a varázslatot, és inkább csak villanásokkal színesíti a "doktori könyvet", amitől persze még izgalmasabbá válik az az áttekintés, amivel Görögország útját az Európai Unióba(n) a társulási szerződéstől a csatlakozáson át szinte napjainkig nyomon követi.
Ki gondolta volna, hogy jó néhány dolog Görögországgal kezdődött az EU-ban? Az integráció történetének első társulási szerződését Athénnal kötötte a közösség 1961. július 9-én. A görögök harcosságának (is) köszönhető a regionális politika megszületése. Alig lépték át (1981-ben) az Európai Unió küszöbét, 1982. március 19-én egy papírt lobogtatva már kifogások tömegével ostromolták Brüsszelt. A "görög memorandum" néven elhíresült dokumentum vezetett azután a regionális politika első igazi kísérletéhez, az átfogó mediterrán program megvalósításához: ennek forrásaiból nemcsak görög, de francia és olasz szegény régiókat is felkarolt közösség, segített a helyi mezőgazdaság, továbbá a halászat, a turizmus, a kutatás és az oktatás korszerűsítésében. S az időeltolódásnak köszönhetően 2002. január 1-jén Görögország volt az első az Európai Unióban az euró bevezetésében is, miközben a kontinens legöregebb valutájától, a drachmától búcsúztak lakói.
"Görögország csak a pénzforrásokért lett az Európai Gazdasági Közösség tagja, egyik lábával bent volt, míg a másikkal kint" - idéz másokat Almássy, s cáfolja a vádakat. Eleinte valóban ügyetlenül bánt az integrációs lehetőségekkel, s sok időbe tellett, de rájött a dolog nyitjára. Szabályszegéseiért többször elmarasztalta az Európai Bíróság, s mégis, az állam túlzott szerepvállalása miatt "elnyerte" az EU legerősebben szabályozott országa titulust is. Miután felkészületlenül lépte át a közösség kapuját, volt úttörő és próbababa, mígnem mostanság az eurózóna második leggyorsabban fejlődő államaként emlegetik az elemzők. (KoM)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.