Ukrajna ugyan továbbra is ragaszkodna a Magyarországon bejegyzett off-shore cég, az Eural Trans Gas részvételéhez a türkmenisztáni gáz szállításában, ám a Reuters értesülései szerint a Gazprom feltett szándéka, hogy kikapcsolja a közvetítőket az üzletből. Ezt az elképzelést szolgálná az ukrajnai Naftohazzal kötendő megálla-
podás, melynek alapján az orosz-ukrán vegyesvállalat szállítaná a Türkmenisztánban kitermelt gázt Ukrajnába.
Korábban felvetődött annak a lehetősége, hogy a Gazprom felvásárolná a Knopp András vezette Eural Trans Gas Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t (ETG). Ehelyett az orosz gázipari óriás csaknem 300 millió dollár kölcsönt adott a mindössze 12 ezer dollár indulótőkével létrehozott magyarországi cégnek. A döntést az indokolta, hogy így nem veszti el off-shore státusát és a vele járó adókedvezményt az Eural.
A Gazprom által az Euralnak nyújtott pénzügyi támogatás arra mutat, hogy kapcsolataik szorosabbak, mint amennyit az orosz gázgigász elismer - vélte a The Moscow Times című lap, levonva a szerinte esedékes tanulságot: az állami ellenőrzés korántsem feltétlenül jelent nagyobb átláthatóságot.
Az újság szerint egymilliárd dollár adó előtti nyereségre tehet szert az Eural magyarországi off-shore kereskedelmi vállalat, amely egy nappal azelőtt kapott ügynöki megbízást az orosz állam által ellenőrzött Gazpromtól évi 36 milliárd köbméter földgáz Türkmenisztánból Ukrajnába való szállítására, mint hogy tavaly december 6-án bejegyezték. A lap megemlítette, hogy az Eural TG profitja az ukrán Naftohaz monopólium által neki átengedett gázhányad továbbexportálásából származik, leszámítva a Gazpromnak járó csővezeték-használati díjat.
A tervezett üzlet részleteire vonatkozó kérdéseinket tegnap elhárította a társaság. Arra hivatkoztak, hogy az ügyvezető külföldön tartózkodik, más személynek pedig nincs nyilatkozattételi joga a cégnél. Knopp András, aki csak ügyvezetője, de nem tulajdonosa a társaságnak, a nyolcvanas években miniszterhelyettesi posztot töltött be a kulturális tárcánál.
Korábban lengyelországi gázügyletek kapcsán is felmerült az off-shore cég neve. A legnagyobb példányszámú lengyel napilap, a Gazeta Wiborcza már akkor feltűnőnek tartotta, hogy egy olyan cég kapott megbízást a Gazpromtól a türkmenisztáni gáz ukrajnai szállítására, megalakulása után szinte azonnal, amelynek nincs is saját csőhálózata. A lengyel lap állítása szerint a cég így gyakorlatilag a számlák kiállításárt kap évi 160 millió dollárt.
A német Wirtschaftswoche fel is teszi a kérdést: mit csinál valójában az Eural, kik is a cég valódi tulajdonosai, és hová, kikhez áramlik a hatalmas nyereség. A Gazprom nyugati társtulajdonosai egyébként attól tartanak, hogy az Eural csupán egy látszatvállalkozás, amelynek egyik célja lecsapolni a Gazprom nyereségét, és ezzel meggátolni, hogy az olajmilliárdok egy része az orosz olajcég tulajdonosaihoz, például a német Ruhrgashoz kerüljön osztalék formájában. Vagyis a feltételezések szerint az Eural formailag közvetítőként, valójában azonban profitkivonóként működik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.