BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétéves csúcson a cellulózárak

A facellulóz árai március elejétől tovább emelkedtek, és csaknem két éve nem tapasztalt magasságot értek el Európában. Az alapanyag drágulását egyelőre nem követi a papírtermékeké.



Immár csaknem két éve nem tapasztalt mértékig drágult a meghatározó, hosszú rostú cellulózfajta, az északi fehérített fenyőcellulóz (nbsk) a felerősödött kereslet, valamint az európai kikötői készletek markáns szűkülése nyomán. A vezető gyártók ezúttal a tényleges kereskedelemben is gyorsan érvényt szereztek a március elsejétől bejelentett újabb jegyzéki áremeléseiknek a PaperAge értesülése szerint. A valós ármozgásokat tükröző - a finn Foex társaság által hetente közreadott - Pix index tonnánként 600 dollár fölé lendült az nbsk esetében. Ez több mint 40 dolláros emelkedés az év elejétől számítva, és a legmagasabb szint 2001 áprilisa óta. Az olcsóbb, rövid rostú keményfa- (Észak-Európában jellemzően nyír-) cellulóz ára is mintegy 25 dollárral nőtt két hónap alatt.

A cellulóz folytatódó világpiaci drágulása a száz százalékban ebből az alapanyagból dolgozó Neusiedler-Szolnok Papírgyár Rt.-t is érzékenyen érinti, Ferencz Gábor gazdasági igazgató szerint, különös tekintettel arra, hogy Magyarországon nincs érdemi cellulózgyártás, és az európai papírárak jelenleg még mindig nyomás alatt vannak. A 75 százalékban exportra gyártó szolnoki társaság ugyanakkor kedvező fejleménynek tartja, hogy a mostani rendelésállománya meghaladja a néhány hónappal korábbi szintet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.