BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hungaricumbizonyítvány a szódavíznek



Hungaricumnak számít a magyar szódavíz. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól átvett hivatalos értesítés alapján a szikvíz garantáltan hagyományos és különleges terméknek számít - tájékoztatta lapunkat Deák László, az Országos és Budapesti Szikvízkészítő Ipartestület elnöke. A testület még 2001-ben kezdeményezte, hogy a szódavíz hagyományos értékként a magyar élelmiszerkönyvbe is bekerüljön. A tanúsítvány megszerzésével már védjeggyel is rendelkeznek, Deák szerint az uniós csatlakozás után is megmaradhat az idén 175. évfordulóját ünneplő szikvízipar.

Ma Magyarországon megközelítőleg tízezer ember foglalkozik szikvízkészítéssel 1500 üzemben, ahol főként hazai fogyasztásra termelnek. Az iparág a többször használatos műanyag palackokat és rozsdamentes szikvizes ballonokat használja, a termékdíjak miatt azonban aránytalanul magas adminisztrációs terheket kell elviselnie az iparágnak. Hazánkban ugyanis csak néhány fős üzemek működnek, rájuk azonban 2003 elejétől ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a legnagyobbakra - tette hozzá Deák. Emiatt már a környezetvédelmi minisztériumhoz is fordultak. A helyzet megoldására ígéretet kaptak, kézzelfogható eredmény azonban egyelőre nincs.

A szódavíz kiszerelésében jelentős részt képviselnek a gasztroágazatnak szállított fél- és egy literes üvegek, s a leginkább ismert kétliteres palackok mellett ipari felhasználóknak 25 literes tartályokban szállítanak. Az ásványvizet Deák nem tartja versenytársnak, hiszen mindkét víznek különbözik a célcsoportja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.