BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Többnyire férfiak a menedzseri posztokon

Miközben világszerte szünet nélkül ömlenek a tömegkommunikáció csatornáiból a női egyenjogúságról szóló frázisok, egy mostani nemzetközi felmérésből kitűnik, a nők nemcsak a törvényhozásokban, a kormányokban, hanem a vállalati menedzseri pozíciókban sincsenek számarányuknak, képzettségüknek, tehetségüknek megfelelően képviselve. Németországban például csak minden harmadik vállalat alkalmaz nőt a menedzsmentben, Hollandia és Japán pedig e tekintetben egyenesen a sor végén kullog - derül ki a Grand Thornton nemzetközi szervezet által készített felmérésből.

A huszonhat ország öszszesen 6600, főleg középvállalatára kiterjedő felmérés Közép- és Kelet-Európából csak Orosz- és Lengyelországot vette górcső alá, ám a tendenciák így is egyértelműek. Noha a megkérdezett vállalatok hatvan százaléka foglalkoztat nőket a vezetésben, de csak minden ötödik főnöki állást töltenek be nőkkel.

A megkérdezett cégek körében Oroszországban a legnagyobb - 89 százalék - azok részaránya, amelyek vezető pozícióban is alkalmaznak nőket. Utána a Fülöp-szigetek következik (85 százalék).

Az USA-ban, Mexikóban és Dél-Afrikában minden négy vállalat közül három foglalkoztat nőket a menedzsmentben, Németországban pedig csak minden harmadik. A felmérésben szereplő 26 ország közül Pakisztán és Hollandia a sor végén kullog: itt a válaszadó cégeknek mindössze 27-27 százaléka adott hírt női menedzserek részvételéről a vállalatvezetésben.

Ami a menedzsmentben helyet kapó nők konkrét számát illeti, a kép ugyancsak meglehetősen lehangoló.

Noha a megkérdezett vállalatok 60 százaléka azt közölte, hogy legalább egy nőt alkalmaz vezető pozícióban, ám ha bármely országot nézzük, egyikben sem éri el a nők részaránya a vállalatok menedzsmentjében az 50 százalékot. Sőt, a felmérésben szereplő 26 országnak több mint a felében, 17-ben még a 25-öt sem.

Oroszország az úttörő e téren is: ott a legmagasabb a nők részaránya a vállalati menedzsmentben (42 százalék). Ugyanakkor feltűnő, hogy a Grant Thornton szerint az USA-ban, ahol minden megkérdezett négy vállalat közül három cég női menedzsereket is foglalkoztat, arányuk a megkérdezett vállalatok körében mindössze 20 százalékos. Japánban és Hollandiában a kép még kedvezőtlenebb: e két országban mindöszsze 9, illetve 8 százalékos a részarányuk. Hozzájuk képest jó a helyzet Németországban: a női menedzserek a gazdasági vezetők 16 százalékát adják.

Christian Kirnberger, a müncheni központú Thornton-leányvállalat ügyvezetője némi óvatosságra int a felmérés eredményeinek értelmezésekor. Például az olyan országokban, mint a Fülöp-szigetek, nem vitatéma (már) a nők egyenjogúsága. Ám gyakran vallási kérdések, az emancipáció helyzete, nem utolsósorban a gyermeknevelés költsége dönt arról, hogy a nők vállalnak-e munkát és ha igen, milyen mértékben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.