BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ingatlanüzletet is hoz az olimpia

Soha nem látott ütemben fejlődik a görögországi kereskedelmi ingatlanszektor, szakértők szerint figyelemre méltó, hogy a hazai beruházókon kívül az elmúlt hónapokban egyre több külföldi befektető is megjelent. A fő ok az augusztusi athéni olimpia, de a néhány évtizede fölépített bevásárlóközpontok és irodaházak is megújulásra várnak, s ezek jelentős részéhez találtak is beruházót.

A CB Richard Ellis nemzetközi ingatlan-tanácsadó cégtől szerzett információk szerint az új nemzetközi repülőtér, az athéni metró és a nyugati elővárosokat a repülőtérrel összekötő 73 kilométeres autósztráda a főváros és tágabb környezetének fellendülését hozta és még inkább hozza. Az autópálya-csomópontok közvetlen körzeteiben főleg logisztikai és kereskedelmi beruházások kezdődtek. A Mesogion sugárút mentén, végig a metrómegállóknál pedig nagy bérirodaházak magasodnak, illetve fognak épülni.

Az ingatlanos multi szerint az ágazatnak az is kedvező, hogy a görög kormány a valóságban is megkezdte az irányítás decentralizálását, s ez pótlólagos ingatlankeresletet hoz. Az állami távközlési hatóság, illetve az idegenforgalmi hivatal óriási ingatlanvagyonnal rendelkezik, mindkét szervezet előtérbe helyezte a Magyarországon még fejletlen PPP (public private partnership) együttműködési formát, amikor a közfeladatok ellátásához szükséges ingatlanokat magántőkéből építik meg, mentesítve ezzel átmenetileg az állami költségvetést és hasznot hozva a magántársaságoknak.

Görögország az úgynevezett ír modellt tekinti követendőnek a külföldi tőke vonzásában. E szerint a legalább 30 millió eurós befektetést vállaló cégek tíz évre garantált 25 százalékos társasági adót fizetnek a jelenlegi 35-tel szemben. Ezzel részben azt is szeretnék elérni, hogy a beruházók az olimpia után hosszú évekig ott tartsák hasznukat Görögországban.

A kiskereskedelmi ingatlanpiacon jó jel, hogy a francia Galleries Lafayette cég aláírta a hosszú távú szerződését egy hatalmas területre Athénban. Az 57 ezer négyzetméteres Sintagma bevásárlóközpontban 18 ezer négyzetmétert foglal el a világhírű társaság. Ez a szerződés azonban nem feledteti, hogy nincs elegendő mennyiségű üzlethelyiség a fővárosban és a nagyobb városokban, noha a külföldiek által is táplált kereslet folyamatosan növekszik, s erre ráerősít az olimpia is. A két fő athéni bevásárlóutcában továbbra is igen magasak a bérleti díjak, és az idén várhatóan nem csökkennek.

A befektetőket leginkább érdeklő hozamok tekintetében jól áll az athéni ingatlanpiac. Különösen, ha a többi dél-európai várossal hasonlítjuk össze az értékeket. A görög fővárosban most 8,25, míg Lisszabonban 6,75, Madridban és Rómában pedig 6,50 százalékot lehet elérni évente. A szállodaépítkezések tavaly nyár óta felgyorsultak Attiikiben, miután a kormány a C és B kategóriás hotelberuházásokhoz külön rendeletet alkotott. Augusztusig összesen 37 különböző új szállodát szeretnének átadni, s ezzel 4636 ággyal bővül a kínálat.

A lakáspiacon hihetetlen robbanás következett be a lakásbéreknél, és ezt teljes egészében az olimpiának tudják be a szakértők. Athén a világ legdrágább nagyvárosainak listáján az igen előkelő negyvenedik helyet foglalja el, két-három éve még csak a 60-70. hely között volt. A lakások 83 százaléka magántulajdonban van, a tranzakciók száma erősen visszaesett, a többség ugyanis további áremelkedésben reménykedik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.