A magyar nők több mint 50 százaléka érdeklődik a külföldi MBA, vagyis a Master of Business Administration diploma iránt. Többségük a karrierépítéshez tartja szükségesnek, és elsősorban saját maguk szeretnék finanszírozni tanulmányaikat - állítja felmérésében a World MBA Tour nevű nemzetközi szervezet, amely MBA-állásbörzék szervezésével foglalkozik. A csúcsdiplomaként is emlegetett MBA-re nem csak a magyar nők kíváncsiak, hiszen Amerikában 50, Kínában 40, Oroszországban pedig 30 százalék felett van az érdeklődő hölgyek aránya.
Nem realizálódik ennyi tanuló, a férfiak és nők arány 70-30 százalék, természetesen a férfiak javára - mondja Majné Szobotka Csilla, a Számalk Business School marketingmenedzsere. Elsősorban középvezető nők fejlesztik tovább tudásukat, bár nem csak a nők szakmaiságára hat pozitívan az MBA-kurzus elvégzése, személyiségük is kinyílik, önbizalmuk pedig megnő - fogalmaz Thomas Lind amerikai magatartás-kutató. Érdekesség, hogy Nyugat-Európában kevésbé érdeklődnek a gyengébbik nem tagjai a csúcsdiploma iránt. Olaszországban még a nők 23, míg Franciaországban csak 15 százalékuk kíváncsi a képzés sajátosságaira. Szakemberek szerint ennek az elsődleges oka még mindig az, hogy kevés nőt engednek üzletközelbe, a felső vezetők között még mindig kevés a hölgy. Darvas Árpád tanácsadó szerint a legtöbb nő fél attól, hogy nem tudja megteremteni a család és a munka közötti egyensúlyt. Így elsősorban azok a nők kezdik el az MBA- vagy épp a doktori képzést, akik még szinglik, feltétlenül szükségük van bizonyítási vágyuk kiéléséhez, vagy már megállapodott családanyák, akik többre vágynak, és akár 40-45 éves kor felett is hajlandók újra iskolapadba ülni. A szakember úgy véli, ha több nő kaphatna lehetőséget üzleti ambíciójához, a vállalat pedig anyagilag is bátorítaná a képzésekre történő jelentkezést, akkor bátrabban építenének tudatos karriert a magyar nők is.
"Tudtam, hogy szakmai fejlődésem és előremenetelem szempontjából elengedhetetlen egy olyan képzés, ahol átfogó képet kapok a gazdasági társaságok és környezetük működéséről, a döntési mechanizmusokról és ezen belül az emberi tényező szerepéről is" - fogalmaz Seregdy Ágnes, a Matáv üzleti portfóliómenedzsere, aki két évvel ezelőtt fejezte be a Buckinghamshire Chiltren University, UK programját. "Karriertervemről már a tanulmányaim elkezdése előtt is határozott elképzelésem volt, tény azonban, hogy az MBA megszerzése óta sokkal logikusabban tudom felépíteni a mondanivalómat, gyorsabban átlátok egy problémát, és az angol üzleti nyelvtudásom is sokat fejlődött" - mondja a szakember.
Marcsa Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MBA-programjának kommunikációs vezetője szerint legyen valaki férfi vagy nő, mérnök, közgazdász, jogász vagy orvos, egyaránt szüksége van menedzsmentismeretekre, hiszen ezek minden szakember piacképességét növelik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.