BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túlköltekező olimpiai büdzsé

Elkészültek az olimpiai sportlétesítmények, de nem biztos, hogy megtelnek: a belépőjegyeknek ugyanis eddig csak a fele fogyott el. Tegnap az is nyilvánosságra került, hogy másfélszeresére nőttek az olimpiával összefüggő görög állami kiadások, s ez súlyos terhet ró a gazdaságra.

Az alig egy héttel az athéni olimpiai játékok megnyitója előtt nyilvánosságra hozott adatok szerint ötven százalékkal többet fordít a görög kormány a világ legnagyobb sportesemé-nyének megrendezésére, mint azt eredetileg tervezte. Petrosz Dukasz pénzügyminiszter-helyettes jelezte: 6-7 milliárd euróból finanszírozzák az ötkarikás játékok megrendezését. Április óta harmadszor módosítottak az olimpiai büdzsén. A számla végső összege még tovább emelkedhet.

A túlköltekezés miatt óriási nyomás alá került Görögország. A rendező államháztartási hiánya már korábban túllépte az Európai Unió stabilitási paktumában előírt 3 százalékos deficitküszöböt. A pénzügyminiszter-helyettes egy rádiónak adott interjújában tegnap már úgy nyilatkozott: 2004-ben 4 százalék fölé emelkedhet a GDP-arányos államháztartási hiány. Az Eurostat adatai szerint Görögország egyike annak a hat EU-tagországnak, amely túllépi az EU 3 százalékos deficitküszöbét ebben az évben. A költségek megugrása elsősorban az építkezések elhúzódásának és a megnövekedett biztonsági intézkedéseknek köszönhető.

Öröm az ürömben, hogy a legnagyobb blamázst, azaz az olimpia elhalasztását megúszta Athén. Görögország teljesen felkészült a 2004-es olimpiai játékok megrendezésére - jelentette ki tíz nappal az esemény kezdete előtt Konsztantinosz Karamanlisz görög miniszterelnök.

A kihívás óriási, hiszen minden korábbinál nagyobb rizikófaktort jelent a játékok biztonságos lebonyolítása. Ennek érdekében Athénban rekordösszeget, 1,2 milliárd eurót költöttek a görög rendezők az olimpia biztonságára. Ez háromszorosa a legutóbbi, sydneyi olimpián az erre a célra költött keretnek. Vasárnaptól Görögország-szerte életbe léptek az olimpia biztonságos megrendezése érdekében hozott intézkedések. Az ország haditengerészetének 35 hajója és a parti őrség tucatnyi őrnaszádja felügyeli a tengert, Athén felett rendszeresen repülőgépek járőröznek, illetve több tucat Patriot típusú légelhárító rakétát telepítettek Athénba és más olimpiai helyszínekre. Az olimpiai helyszínek, rendezvények biztosításában mintegy 70 ezer rendfenntartó, köztük a NATO speciális alakulata vesz részt. Az észak-atlanti szövetség reagáló erőin belül hazánkat egy biológiai laboratórium és kilenc magyar orvos és biológus képviseli.

Egyelőre nagy kérdés, menynyi látogatót vonz majd a rendezvény, a szobafoglalások száma ugyanis a játékok ellenére mintegy 10-15 százalékkal csökkent az eddigi olimpiarendezők közül a legkisebbnek számító országban.

A problémákat fokozza az is, hogy jelentősen elmaradt az athéni olimpiai jegyek értékesítése a várakozásoktól. Az Athéni Olimpiai Játékok Szervezőbizottsága (ATHOC) korábban úgy kalkulálta, hogy 3,4 millió jegyet tudnak majd értékesíteni a start előtt. Ezzel szemben nyolc nappal az olimpia előtt az összes, 5,2 millió jegy felét sem tudták értékesíteni. Michael Zacharatosz, az ATHOC kommunikációs vezetője legutóbb nyilvánosságra hozott adatai szerint 2,2 millió belépőt adtak el eddig, amellyel 157 millió eurós bevételre tettek szert. Ez az összeg a tervezett bevétel 86 százaléka. Magyarországon a 28 ezer jegyből 22-23 ezret értékesített az olimpiai belépők kizárólagos forgalmazója, a Pegazus Tours.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.