BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feldolgozási tervek társított italosdobozokra

Közös szervezetet hoztak létre a társított italosdobozokból keletkező hulladékok szelektív gyűjtésének és hasznosításának előmozdítása érdekében a magyarországi csomagolásgyártók. A Tetra Pak, a SIG Combiblock és az Elopack Italos Karton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülés néven az elmúlt hónapban alakította meg szervezetét azzal a céllal, hogy a társított italosdobozok újrafeldolgozási aránya 2008-ra 25 százalékra emelkedjen Magyarországon. Az egyesülés a három alapító finanszírozásával közhasznú alapon működik, ugyanakkor nem tölt be koordinálószervezeti szerepet, hanem támogató jelleggel kiegészíti azok tevékenységét. Baka Éva, a Tetra Pak környezetvédelmi igazgatója elmondta: a három magyarországi gyártó évi 13-15 ezer tonna társított italosdobozt állít elő, ám ennek jelenleg csupán 3-4 százalékát hasznosítják.

Az alacsony hasznosítás elsősorban a begyűjtés gyengeségére vezethető vissza, éppen ezért az egyesülés elsősorban a szelektív hulladékgyűjtést fogja támogatni. A Tetra Pak környezetvédelmi igazgatója szerint a szervezet leginkább kommunikációs eszközökkel tudja segíteni a begyűjtést. Ennek keretében ősztől iskolai felvilágosító programokat indítanak, illetve egy felmérést készítenek arról, hogy a lakosság környezetileg mennyire tudatos a társított italosdobozokkal kapcsolatban. Ezzel párhuzamosan a szervezet azokon a településeken, ahol már kiépült a lakossági szelektív hulladékgyűjtés, igyekszik rávenni a közszolgáltatókat arra, hogy a társított italosdobozokat is gyűjtsék elkülönítve, vagy válogassák ki utólag a papír-, illetve a műanyaghulladékok közül, majd továbbítsák újrafeldolgozásra. Ez utóbbi többletköltségeit a koordinálószervezetek megtérítik a hulladék begyűjtését megszervező vállalatoknak.

A begyűjtött hulladék hasznosítása technikailag megoldható, a Dunapack Rt. kisebb tételben most is foglalkozik társított italosdobozok feldolgozásával, s a cégnél további jelentős mennyiség fogadását is meg lehet oldani. Arra is van lehetőség, hogy a begyűjtött hulladékot a térségbeli országokban működő hasznosítóknak adják tovább feldolgozásra, s ennek kapcsán az érintettek a gazdaságossági szempontok alapján fognak dönteni. A három csomagolásgyártó cég már más európai államokban is létrehozott hasonló egyesüléseket, míg a társított italoskarton-gyártók európai szövetségének (ACE) adatai szerint az újrafeldolgozás aránya a tizenöt régi európai uniós tagállamban már meghaladja a 30 százalékot - ezen belül Németországban a 65 százalékot - a szelektív hulladékgyűjtésnek köszönhetően.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.