Leszokik a halról Délkelet-Ázsia?
Visszaesett a tengeri halak iránti kereslet a délkelet-ázsiai katasztrófaövezetben. A halpiacon az árak a felére csökkentek, és ezzel párhuzamosan azonban megnőtt a csirkehús fogyasztása - olvasható több
ázsiai internetes weboldalon. Szakértők szerint ennek az az oka, hogy az ottani fogyasztók úgy vélik: fertőzöttek lesznek a halak, mivel azok a szökőár miatt az óceánban sodródó holttestekből táplálkoznak. Elemzők szerint a jelenség más régiókban is megnövelheti a tengeri halak árát: Norvégiában máris soha nem látott drágulás tapasztalható a piacon.
Orosz Sándor, a Haltermelők Országos Szövetségének igazgatójának meggyőződése szerint nincs szó fertőzésről, a természetben szokásos folyamatok zajlanak most Ázsia vizeiben. Egyébként is Magyarország élő halat kizárólag Európából hoz be, így az ügynek nincs közvetlen hatása a belföldi halgazdaságra. A magyar halfogyasztás amúgy is rendkívül alacsony - évi 3 kg/fő - a világ többi országához képest - tette hozzá Orosz Sándor. (ThG)


